Interpretacja indywidualna z dnia 26.11.2013, sygn. ITPB1/415-953/13/TJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-953/13/TJ
Obowiązki płatnika w związku z umorzeniem automatycznym udziałów w spółce z o.o. nabytych w drodze darowizny.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 września 2013 r. (data wpływu 10 września 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z umorzeniem automatycznym udziałów w spółce z o.o. nabytych w drodze darowizny jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z umorzeniem automatycznym udziałów w spółce z o.o. nabytych w drodze darowizny.
We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest osobą prawną posiadającą miejsce siedziby i zarządu na terytorium Polski oraz podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: Spółka). Udziały Spółki należą do dwóch udziałowców, będących osobami fizycznymi, polskimi rezydentami podatkowymi (dalej Wspólnik A i Wspólnik B).
Wspólnik A posiada ok. 96% udziałów w Spółce podczas gdy Wspólnik B posiada ok. 4% udziałów.
Wspólnik A oraz Wspólnik B dążą do uporządkowania sytuacji majątkowej w zakresie posiadanych udziałów. W związku z tym Wspólnik A planuje dokonać darowizny części swoich udziałów (dalej Udziały) na rzecz Wspólnika B oraz na rzecz innej osoby, która obecnie nie jest wspólnikiem w Spółce (dalej Osoba C). Osoba C jest również osobą fizyczną będącą polskim rezydentem podatkowym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty