Interpretacja indywidualna z dnia 25.10.2013, sygn. ITPP1/443-778/13/IK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-778/13/IK
Czy Szkoła Podstawowa nadal powinna posługiwać się posiadanym NIP, czy powinna wystąpić o jego zmianę?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 sierpnia 2013 r. (data wpływu 6 sierpnia 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie pozostawienia dotychczasowego numeru identyfikacji podatkowej (NIP) przez Szkołę jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie pozostawienia dotychczasowego numeru identyfikacji podatkowej (NIP) przez Szkołę.
W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Szkoła Podstawowa posiada NIP i REGON. Do 31 sierpnia 2013 r. prowadzona jest przez Gminę. Od dnia 1 września 2013 r. na mocy umowy podpisanej z Gminą w dniu 22 maja 2013 r. Szkoła będzie prowadzona przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi. Nowy organ prowadzący posiada NIP, REGON oraz numer KRS. Szkoła zostanie przekazana Stowarzyszeniu na podstawie art. 5 ust. 5g-5r ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Zgodnie z ww. umową Gmina przekazuje, a Stowarzyszenie przejmuje z dniem 1 września 2013 r. Publiczną Szkołę Podstawową, stając się tym samym organem prowadzącym. Przekazana Szkoła nie przestaje być szkołą publiczną i nadal musi spełniać wszystkie wymagania zapisane w art. 7 ust. 1 ustawy o systemie oświaty. Na prowadzenie Szkoły Gmina zobowiązuje się przekazywać Stowarzyszeniu dotację zgodnie z art. 80 ust. 3 ustawy o systemie oświaty oraz zgodnie z Uchwałami Rady Miejskiej D. Uchwały z dnia 2013 r. i Uchwały z 2013 r. w sprawie określenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, prowadzonych przez osoby fizyczne i prawne inne niże jednostka samorządu terytorialnego na terenie Gminy oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystywania. Wszelkie inne koszty związane z wykonaniem umowy i prowadzeniem Szkoły ponoszone będą przez Stowarzyszenie i z tego tytułu nie przysługuje Stowarzyszeniu jakiekolwiek roszczenie wobec Gminy. Przekazanie Szkoły następuje z jednoczesnym przekazaniem przez Gminę do bezpłatnego używania na czas prowadzenia Szkoły wszystkich środków majątkowych, będących w jej posiadaniu. Wszelkie zobowiązania i należności wg stanu na dzień 31 sierpnia 2013 r. pozostają zobowiązaniami i należnościami Gminy. Zobowiązania Gminy, wynikające ze stosunku pracy z pracownikami Szkoły za okres 1 stycznia 2012 r. do 31 sierpnia 2013 r. ureguluje Gmina.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty