Interpretacja indywidualna z dnia 06.11.2013, sygn. ITPP2/443-830/13/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-830/13/RS
Prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego w związku z nabyciem samochodów przeznaczonych do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa służącego do ich napędu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 26 lipca 2013 r. (data wpływu 12 sierpnia 2013 r.), uzupełnionym w dniu 4 listopada 2013 r. (data wpływu), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego w związku z nabyciem samochodów przeznaczonych do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa służącego do ich napędu jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 sierpnia 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 4 listopada 2013 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego w związku z nabyciem samochodów przeznaczonych do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa służącego do ich napędu.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem działalności jest m. in. oddanie w odpłatne używanie samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony na podstawie umów najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze (wpis w KRS). Działalność ta, zgodnie z PKD z 2007 r., jest oznaczona jako wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek (PKD 77.11.Z). Spółka nabyła w tym celu (w ramach tej działalności) jeden samochód osobowy w drodze umowy sprzedaży. Zamierza również nabyć samochód na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub umowy o podobnym charakterze. Taki samochód (samochody) ma zamiar oddać w odpłatne używanie na okres co najmniej 6 miesięcy (przez ten okres będę przeznaczone wyłącznie do tego celu) na podstawie umów dzierżawy, najmu lub innych umów o podobnym charakterze. Pierwsza taka umowa będzie na okres nie krótszy niż sześć miesięcy, późniejsze na taki okres, na jaki klient wyrazi zapotrzebowanie. Po upływie 6 miesięcy taki samochód (samochody) będzie wykorzystywany także dla potrzeb działalności Spółki opodatkowanej VAT (wewnętrznych jej potrzeb), a także będą zawierane kolejne umowy regulujące oddanie do odpłatnego używania krótkoterminowego lub długoterminowego. Odpłatne oddanie samochodów do używania będzie służyło wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Spółka zawarła już pierwszą umowę najmu na samochód osobowy, gdzie okres wynajmu jest dłuższy niż 6 miesięcy. Z uwagi na fakt, że samochód ten był nabyty w celu wynajmu powyżej 6 miesięcy odliczyła 100% podatku naliczonego. Najemca, zgodnie z umową najmu, sam zakupuje paliwo i decyduje o miejscu jego nabycia, o jego przeznaczeniu i o tym w jakim czasie je zużyje. Ma on też prawo do ewentualnych rabatów za zakup paliwa oraz prawo do reklamacji. Spółka na dzień dzisiejszy nie tankuje i nie nabywa paliwa. W okresie późniejszym, gdy pojazd ten będzie przeznaczony na cele odpłatnego używania i wówczas, gdy będzie wykorzystywany również na potrzeby działalności opodatkowanej VAT, Spółka najprawdopodobniej nie będzie nabywała paliwa, gdy pojazd będzie przeznaczony do odpłatnego używania (paliwo to jak obecnie będzie tankował, nabywał i opłacał, decydował o jego przeznaczeniu i czasie wykorzystania oraz występował z reklamacjami jak również miał prawo do rabatów najemca). Gdy w tym okresie Spółka będzie wykorzystywać pojazd na potrzeby własnej opodatkowanej VAT działalności, będzie tankowała, nabywała paliwo i płaciła należność (faktury za zakup będą wystawiane na Spółkę) i to ona będzie decydować o miejscu nabycia paliwa i o jego przeznaczeniu i czasie wykorzystania, będzie mogła korzystać z ewentualnych rabatów i występować z reklamacjami. W przypadku innych samochodów (jeśli zostaną nabyte) najprawdopodobniej Spółka przyjmie powyższe rozwiązanie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty