Interpretacja indywidualna z dnia 25.03.2013, sygn. ITPP2/443-11/13/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-11/13/AK
Czy Spółka ma prawo uznać, iż opisane w stanie faktycznym elementy składają się na jedno świadczenie złożone, tj. usługę przerobu powierzonego materiału?
Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym miejsce opodatkowania opisanej usługi na rzecz Zlecającego nie będzie, zgodnie z art. 28 ust. 1 i 2 ustawy o VAT w Polsce, a w konsekwencji Spółka nie ma obowiązku naliczać podatku od towarów i usług z tytułu opisanej w stanie faktycznym usługi?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 stycznia 2013 r. (data wpływu 7 stycznia 2013 r.), uzupełnionym w dniu 22 marca 2013 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wykonywanych usług przerobu uszlachetniającego pulpy celulozowej za świadczenie kompleksowe oraz miejsca ich świadczenia i opodatkowania jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 stycznia 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 22 marca 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wykonywanych usług przerobu uszlachetniającego pulpy celulozowej za świadczenie kompleksowe oraz miejsca ich świadczenia i opodatkowania.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Spółka jest podmiotem, którego działalność gospodarcza polega na usługowym przerobie uszlachetniającym włókna sieciowanego, tzw. pulpy celulozowej (dalej: pulpa celulozowa). Pulpa celulozowa jest półproduktem powstałym ze zgniecionego lub rozdrobnionego materiału drzewnego, który używany jest w procesie produkcji m.in. papieru oraz wyrobów higienicznych (przykładowo chustek higienicznych, wkładek do pieluch oraz do produktów higieny). W tym zakresie Spółka dokonuje częściowego przerobu uszlachetniającego pulpy celulozowej wykorzystywanej do produkcji wkładek do pieluch oraz produktów higieny, polegającego na poddawaniu omawianego półproduktu, działaniu odpowiedniej substancji chemicznej (polimeru akrylowego) w celu zwiększenia jej właściwości chłonnych, przy zastosowaniu specjalnej, opatentowanej technologii. W ramach procesu przerobu pulpa celulozowa (przewieziona na terytorium Polski w formie zwojów) będzie rozwijana na specjalnych prowadnicach, poddawana impregnacji chemicznej opisanym powyżej polimerem akrylowym a następnie procesowi fibrylacji (proces ten polega, w uproszczeniu, na rozdrobnieniu na puch wilgotnego arkusza pulpy celulozowej), suszeniu, stabilizacji oraz formowaniu do bloków celulozy o polepszonych właściwościach absorpcyjnych, istotnych z punktu widzenia dalszego wykorzystania. Na skutek opisanego procesu nie powstaje nowy produkt, lecz ten sam, przycięty jednak w formie bloków (nie zaś nawinięty na zwoje) oraz o polepszonych właściwościach chłonnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty