21.03.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.03.2013, sygn. ITPP2/443-1546/12/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1546/12/PS

Stawka podatku obowiązująca na dostawę wody na rzecz najemcy lokalu użytkowego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 grudnia 2012 r. (data wpływu 27 grudnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej na dostawę wody na rzecz najemcy lokalu użytkowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 grudnia 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej na dostawę wody na rzecz najemcy lokalu użytkowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka zawarła z kontrahentem umowę najmu lokalu użytkowego składającego się z pomieszczenia handlowego wraz z zapleczem socjalnym i magazynem. Lokal jest wykorzystywany przez najemcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do sprzedaży detalicznej i hurtowej. Zgodnie z umową najemca uiszcza miesięczny czynsz oraz tytułem opłat dodatkowych, związanych z niniejszą umową, koszty zużycia energii elektrycznej, ogrzewania, zużycia wody, korzystania z kanalizacji. Spółka wystawiła faktury VAT za czynsz ze stawką 23% a za wodę ze stawką 8% (7% w 2010 r.). Biorąc pod uwagę stanowisko organów podatkowych od 2011 r., mówiące że koszty mediów są bezpośrednio związane z usługą główną (najmem) i powinny być opodatkowane tak jak ta usługa, Spółka wystawiła faktury korygujące stawkę podatku z 8% na 23%. Najemca odmówił przyjęcia faktur korygujących twierdząc, że opłaty należy opodatkować inaczej niż najem.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne