27.02.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27.02.2013, sygn. ITPP2/443-1508/12/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1508/12/AJ

Opodatkowanie dostawy działek rolnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 grudnia 2012 r. (data wpływu 14 grudnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy działek rolnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 grudnia 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy działek rolnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Jest Pani osobą fizyczna, od 1 stycznia 2006 r. prowadzącą działalność gospodarczą w formie dwóch spółek cywilnych. Przedmiotem działalności jednej z nich jest produkcja narządzi ogrodniczych i innych wyrobów metalowych oraz produkcja grzejników. Przedmiotem działalności drugiej spółki jest handel środkami ochrony pracy. Obie spółki są podatnikami podatku od towarów i usług. Miejscem prowadzenia działalności jest miejscowość, w której Pani zamieszkuje. Poza działalnością w tych spółkach nie prowadzi Pani żadnej dodatkowej działalności gospodarczej. Nie jest i nigdy nie była rolnikiem ryczałtowym. Nie prowadziła i nie prowadzi działalności w zakresie obrotu nieruchomościami.

W dniu 30 maja 1997 r. nabyła Pani wspólnie z mężem, na podstawie aktu notarialnego, do majątku wspólnego niezabudowaną nieruchomość rolną o powierzchni 1,6676 ha. W dniu zakupu nieruchomość stanowiła działkę nr 64. W planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona była w części na cele zabudowy mieszkaniowej rezydencjalnej, a w części na cele rolne. Z dniem 31 grudnia 2003 r. ww. plan zagospodarowania przestrzennego przestał obowiązywać z mocy prawa. W dniu 21 listopada 2003 r. wystąpiła Pani z mężem do Starosty z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego, a Starosta decyzją z dnia 10 grudnia 2003 r. zatwierdził projekt i zezwolił na budowę. Z uwagi na brak podjęcia prac budowlanych z przyczyn finansowych, również ww. decyzja wygasła. Teren działki gruntu nadal pozostawał rolnym i zakwalifikowany był w rejestrze gruntów do klasy działek rolnych oznaczonych symbolem IVbR, IVR. W kwietniu 2010 r. działka gruntu nr 64 została podzielona na dwie o nr 64/1 i 64/2. Następnie, wspólnie z mężem, na podstawie aktu notarialnego z dnia 19 maja 2010 r. działkę nr 64/2 o pow. 0,7151 ha podarowała Pani synowi. Druga z działek o powierzchni 0,9531 ha nadal stanowi własność Pani i męża. Kryzys na rynku spowodował spadek zamówień na wyroby produkowane przez spółkę, znacznie spadły obroty generowane w spółce w zakresie handlu środkami bhp, co spowodowało zmianę Pani sytuacji finansowej. W kontekście kilku kredytów bankowych zaciągniętych przez spółki, ich kłopoty przełożyły się bezpośrednio na pogorszenie Pani prywatnej sytuacji. W związku z tym wspólnie z mężem podjęła Pani decyzję o sprzedaży działki nr 64/1 w całości. W tym celu zamieściła w lokalnej prasie oraz w lokalnym biurze pośrednictwa nieruchomości ogłoszenie o jej sprzedaży, jednakże nie zgłosił się żaden potencjalny nabywca z zamiarem nabycia działki w całości. Zainteresowani ewentualni nabywcy sugerowali, iż zakupiliby mniejsze działki o pow. ok. 10-20 arów. W tej sytuacji została Pani zmuszona do dokonania podziału działki gruntu nr 64/1 na 5 mniejszych. Do tej pory nie doszło jednak do podziału. Jedną z działek zamierza Pani w przyszłości wykorzystać na własne cele mieszkaniowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne