28.01.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.01.2013, sygn. ITPP1/443-1286/12/TS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1286/12/TS

Zwolnienia od podatku świadczonych usług.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 października 2012 r. (data wpływu 19 października 2012 r.), uzupełnionym w dniach 11 i 25 stycznia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 11 i 25 stycznia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczenia usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Prowadzona jest działalność gospodarcza w formie spółki cywilnej w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (art. 860 § 1). Stosunek obligacyjny oparty jest na umowie, w której wspólnicy spółki zobowiązują się do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony. Wspólnikami spółki cywilnej są wspólnicy w konfiguracji osób fizycznych. Nazwa indywidualizacyjna to E. Wspólnicy Spółki działają jako indywidualni twórcy i artyści wykonawcy w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzani w formie honorariów. Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług (art. 43 usługi zwolnione) Spółka świadczy usługi kulturalne jako indywidualni twórcy, jako osoby prowadzące modlitwy dla wiernych różnych wyznań. Spółka aranżuje całokształt ceremonii pogrzebowej, układa repertuar po konsultacjach z jego organizatorem i zleceniodawcą. Spotkania prowadzone są w różnych miejscach (kaplicach, kościołach). Oprawa muzyczna aranżowana jest przez wspólnika Spółki i wykonywana jest na różnych instrumentach muzycznych w siedzibie spotkań (kościół, kaplice, salki katechetyczne i na wolnej przestrzeni). Do wykonania dzieła (utworów muzycznych) Spółka zatrudnia niekiedy muzyków wykonujących utwory, których zatrudnienie uzależnione jest od potrzebnego składu muzyków na danej imprezie. Recytowane są również utwory, przygotowane dla konkretnej osoby zlecającej napisanie odpowiedniego tekstu twórczego, którego wspólnik jest twórcą. Usługi świadczone przez Spółkę polegają na komponowaniu, aranżowaniu danych utworów muzycznych, artystycznym wykonaniu z własnej twórczości aranżacyjnej oraz występu artystycznego muzyków, artystycznym wykonaniu wokalnym i instrumentalnym. Jako podmiot świadczący usługi kulturalne, na gruncie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług usługi te sklasyfikowano jako PKWiU 90. W uzupełnieniu do wniosku wskazano, iż spółka nie jest w rejestrze kultury nie jest podmiotem prawa publicznego i nie jest wpisana do rejestru instytucji kultury. Uznaje, że jest indywidualnym twórcą i artystą wykonawcą w rozumieniu przepisów o prawie autorskim, wynagradzanym w formie honorarium.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne