Interpretacja indywidualna z dnia 17.09.2012, sygn. IPPP3/443-658/12-2/KC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-658/12-2/KC
w zakresie zwolnienia od podatku dla sprzedaży udziałów
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 26.06.2012 r. (data wpływu 29.06.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dla sprzedaży udziałów - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 08.12.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dla sprzedaży udziałów.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
- Spółka P sp. z o.o. SKA (Wnioskodawca) ma siedzibę oraz miejsce zarządu w Polsce, oraz jest zarejestrowana jako podatniku podatku VAT.
- Wnioskodawca posiada 20 % udziałów w spółce z o.o. X (Spółka X). Spółka X jest spółką prowadzącą inwestycje w postaci elektrowni wiatrowych. Każda z inwestycji realizowana jest przez spółkę celową, w której Spółka X posiada 100 % udziałów. Spółka X pozyskuje finansowanie z wkładów pieniężnych wspólników - spółki z o.o. Y (Spółka Y) posiadającej 80% udziałów oraz Wnioskodawcy. Główne środki pozyskiwane będą od Spółki Y, która obejmować będzie nowo tworzone udziały Spółki X. Spółka Y ma charakter spółki otwartej dla inwestorów i jej wyłącznym przedmiotem działania jest wykonywanie funkcji firm centralnych (head offices) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych (70.10.Z). Spółka gromadzi kapitały od wspólników, którzy powierzają jej środki na realizację inwestycji w spółkach zależnych (Spółka X i spółki celowe). W umowie spółki Y zapisano, że Spółka Y zamierza uzyskać określony kapitał zakładowy na realizację inwestycji. Dla realizacji tego celu Spółka tworzy nowe udziały i przeznacza je do objęcia nowym wspólnikom. W umowie Spółki Y wyłączono prawo pierwszeństwa do objęcia nowych udziałów, co gwarantuje swobodę w przystępowaniu nowych inwestorów do Spółki Y.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty