Interpretacja indywidualna z dnia 11.10.2012, sygn. IPPP3/443-740/12-2/LK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-740/12-2/LK
obowiązek sporządzenia spisu z natury w przypadku wniesienia aportem przedsiębiorstwa osoby fizycznej do Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17.07.2012 r. (data wpływu 23.07.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku sporządzenia spisu z natury w przypadku wniesienia aportem przedsiębiorstwa osoby fizycznej do Spółki z ograniczona odpowiedzialnością jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23.07.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku sporządzenia spisu z natury w przypadku wniesienia aportem przedsiębiorstwa osoby fizycznej do Spółki z ograniczona odpowiedzialnością.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, prowadzącą działalność gospodarczą na podstawie wpisu w centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej (CEDIG). Zgodnie z wpisem w CEDIG przeważająca działalność gospodarcza wnioskodawcy jest sklasyfikowana, zgodnie z kodami PKD, jako 68.20.Z wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. wykonywana działalność gospodarcza jest sklasyfikowana zgodnie z kodami PKD jako: 68.20.Z, 10.55.Z, 46.90.Z, 47.11.Z, 70.22.Z. Wnioskodawca opodatkowany jest na zasadach ogólnych, prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W przyszłości wnioskodawca zamierza wnieść prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, w rozumieniu art. 55(1) kodeksu cywilnego, do istniejącej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jako wkład niepieniężny (aport) i objąć w zamian udziały w tej spółce. Niezwłocznie po wniesieniu aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w postaci swojego przedsiębiorstwa wnioskodawca zamierza złożyć wniosek o wykreślenie wpisu w CEDIG oraz zgłosić zaprzestanie wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług na druku VAT-Z, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, w związku z likwidacją działalności gospodarczej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty