31.01.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 31.01.2012, sygn. IPPP3/443-1437/11-2/JF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-1437/11-2/JF

Spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego stanowiącego 60% kwoty podatku od wykupu i nie będzie mała obowiązku korekty podatku naliczonego z tytułu leasingu samochodu osobowego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28.10.2011 r. (data wpływu 02.11.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nabycia samochodu osobowego oraz korekty podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02.11.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nabycia samochodu osobowego oraz korekty podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka korzysta z samochodów osobowych na podstawie zawieranych umów leasingu operacyjnego. Umowy te kwalifikowane są dwojako, w ujęciu bilansowym jako umowy leasingu finansowego, natomiast w ujęciu podatkowym jako umowy leasingu operacyjnego. Z uwagi na fakt, że zakupy służą tylko działalności opodatkowanej, od rat leasingowych Spółka odlicza każdorazowo 60% VAT z faktury maksymalnie do przysługującego limitu 6.000 złotych dotyczącego jednego przedmiotu leasingu. Po okresie leasingu przedmiot leasingu każdorazowo jest wykupywany po wartości określonej w umowie i wynosi od 1% do 20% wartości początkowej nabywanego samochodu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne