Interpretacja indywidualna z dnia 29.02.2012, sygn. IPPP3/443-24/12-3/MPe, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-24/12-3/MPe
w zakresie stałego miejsca prowadzenia działalności, rejestracji dla potrzeb podatku VAT i VAT-UE w Polsce, ustanowienia przedstawiciela podatkowego oraz zwrotu podatku naliczonego
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 29.12.2011 r. (data wpływu 02.01.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stałego miejsca prowadzenia działalności, rejestracji dla potrzeb podatku VAT i VAT-UE w Polsce, ustanowienia przedstawiciela podatkowego oraz zwrotu podatku naliczonego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 02.01.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stałego miejsca prowadzenia działalności, rejestracji dla potrzeb podatku VAT i VAT-UE w Polsce, ustanowienia przedstawiciela podatkowego oraz zwrotu podatku naliczonego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
K. (dalej zwany również Wnioskodawcą) - jest spółką z siedzibą na terytorium Szwajcarii, zarejestrowana w Szwajcarii dla potrzeb podatku od towarów i usług (mehrwersteuer) pod numerem MWST - Nr.: x. Z dniem 1 stycznia 2012 roku Wnioskodawca rozpocznie działalność na terytorium Polski. W dniu 20.12.2011 r. Wnioskodawcy nadano numer identyfikacji podatkowej VAT X oraz EU VAT PLX. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy na terytorium RP będzie sprzedaż hurtowa towarów (obuwia) do sklepów detalicznych na terytorium Polski oraz na obszarze Unii Europejskiej. Towary będą nabywane przez Wnioskodawcę z innych krajów Unii Europejskiej w drodze wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Towary będące przedmiotem dostaw będą magazynowane na zlecenie Wnioskodawcy w magazynie na terytorium RP. W tym celu Wnioskodawca zawrze z polską spółką D. umowę na świadczenie usług logistycznych (magazynowanie towarów w magazynie należącym do D., usługi transportowe itp.). Usługi logistyczne będą świadczone przez Spółkę D. bez udziału pracowników Wnioskodawcy. Wnioskodawca nie posiada na terytorium RP ani oddziału ani biura ani przedstawicielstwa. Wnioskodawca zatrudni pracowników którzy będą wykonywali swoje obowiązki w zakresie szeroko pojętego zarządzania (management) w obszarach: logistyka, IT oraz magazynowanie. Wyżej wymienione osoby zatrudnione w związku z działalnością Wnioskodawcy w Polsce nie będą wykonywały swoich obowiązków w ściśle określonym miejscu bądź biurze na terytorium Polski lecz będą wykonywały czynności przebywając w innych krajach Unii Europejskiej. Czynności na terytorium Polski będą wykonywane przez ww. osoby na terytorium Polski jedynie czasowo w trakcie delegacji. Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności będzie dokonywał dostaw do sklepów detalicznych na terytorium kraju oraz będzie dokonywał dostaw z magazynu na terytorium Polski do sklepów detalicznych położonych na terytorium innych krajów Unii Europejskiej. Towary do magazynu Wnioskodawcy będą dostarczane z innych krajów UE w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (wewnątrzwspólnotowego nabycia z punktu widzenia Wnioskodawcy).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty