10.02.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10.02.2012, sygn. IPPP1/443-1639/11-2/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-1639/11-2/JL

Kwota zwrotu poniesionych przez Spółkę w imieniu i na rzecz Cedenta opłat i kosztów nie stanowi dla Spółki elementu kwoty należnej z tytułu sprzedaży (świadczonej usługi), o której mowa w art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, gdyż na moment zawarcia umowy, od początku nie stanowi on definitywnego wynagrodzenia Spółki.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 16.11.2011r. (data wpływu 21.11.2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zwrotu cesjonariuszowi przez cedenta kosztów procesowych poniesionych na jego rzecz jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.11.2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zwrotu cesjonariuszowi przez cedenta kosztów procesowych poniesionych na jego rzecz.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

V (dalej jako: V lub Wnioskodawca) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie doradztwa dot. prowadzenia działalności gospodarczej oraz rozwiązywania problemów z wierzytelnościami. W ramach działalności V m.in. dokonuje obrotu wierzytelnościami, w tym w ramach umów o powierniczy przelew wierzytelności celem ich windykacji. W zakresie tych umów Spółka występuje jako Cesjonariusz (nabywca), nabywając wierzytelności przysługujące klientowi - Cedentowi w stosunku do jego dłużnika. Zawarcie takiej umowy przelewu wierzytelności następuje w celu windykacji tej wierzytelności od dłużnika wierzytelności na rzecz Cedenta (klienta V). W zamian V otrzymuje wynagrodzenie należne z tytułu tejże windykacji. Wynagrodzenie umowne przysługujące V w związku z wykonaniem umowy wynosi określony procent kwoty stanowiącej należność główną wierzytelności oraz określony procent od odsetek odzyskanych od dłużnika. Powyższe wynagrodzenie stanowi kwoty netto. Do wynagrodzenia doliczany jest przez V podatek od towarów i usług według obowiązującej stawki podstawowej dla usług windykacji, które nie korzystają ze zwolnienia przedmiotowego od podatku. Prawo do wynagrodzenia za wykonaną usługę przysługuje przy tym V (Cesjonariuszowi) z chwilą odzyskania wierzytelności objętych umową od dłużnika wierzytelności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne