01.08.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 1 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.282.2024.2.OS

Skutki podatkowe cesji wierzytelności.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 kwietnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 29 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:

braku opodatkowania czynności nabycia wierzytelności,

braku opodatkowania wypłaconego przez ubezpieczyciela odszkodowania,

braku obowiązku wystawienia faktury VAT w związku z otrzymanym odszkodowaniem.

Uzupełnił go Pan w odpowiedzi na wezwanie – pismem z  18 czerwca 2024 r. (wpływ 25  czerwca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca (dalej „Wnioskodawca” lub „Podatnik”) jest polskim rezydentem podatkowym i prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie konserwacji i  naprawy pojazdów samochodowych; jest czynnym podatnikiem VAT. Nie prowadzi działalności w obszarze windykacji długów.

Wnioskodawca naprawia pojazdy uszkodzone w czasie kolizji i wypadków drogowych w  trybie bezgotówkowym. Właściciel uszkodzonego pojazdu (dalej jako „Klient”) udziela Wnioskodawcy upoważnienia do odbioru odszkodowania od ubezpieczyciela (towarzystwa ubezpieczeniowego) wynikającego z zawartej umowy ubezpieczenia. Wnioskodawca po  oszacowaniu kosztów naprawy, przesyła kosztorys do firmy ubezpieczeniowej celem weryfikacji i akceptacji kosztów naprawy. Po uzgodnieniu z ubezpieczycielem bezspornej kwoty należnej za naprawę pojazdu, Wnioskodawca wykonuje naprawę pojazdu i wystawia fakturę za wykonaną usługę. Ubezpieczyciel wypłaca kwotę wynikającą z faktury na rachunek bankowy Podatnika.

Wnioskodawca planuje po tym etapie zawierać z poszkodowanym Klientem odpłatną umowę cesji wierzytelności na podstawie art. 509 § 1 Kodeksu cywilnego dotyczącą roszczeń wynikających z umowy ubezpieczenia w zakresie zaistniałego wypadku ubezpieczeniowego (szkody komunikacyjnej), wskutek którego wykonywał uprzednio naprawę pojazdu. Wnioskodawca planuje zawierać również z innymi poszkodowanymi (zwanymi również „Klientami”) taką odpłatną umowę cesji wierzytelności na podstawie art. 509 § 1 Kodeksu cywilnego dotyczącą roszczeń wynikających z umowy ubezpieczenia w zakresie zaistniałego wypadku ubezpieczeniowego (szkody komunikacyjnej), wskutek którego Wnioskodawca nie wykonywał uprzednio naprawy pojazdu, ale kwota przyznanego przez ubezpieczyciela odszkodowania została zaniżona (nie pokrywa w całości wyrządzonej szkody). Przedmiotem nabycia będą wymagalne wierzytelności własne Klienta, obejmujące roszczenie o wypłatę odszkodowania, które przysługuje Klientowi za poniesioną szkodę majątkową od ubezpieczyciela odpowiedzialnego w zakresie ubezpieczenia obowiązkowego OC i ubezpieczenia Autocasco (AC) za zdarzenia wywołujące szkodę majątkową.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne