Interpretacja indywidualna z dnia 26.01.2012, sygn. IPPP1/443-1570/11-2/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-1570/11-2/JL
Wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie skutkuje uniwersalnym przejściem praw i obowiązków podatkowych na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W analizowanym przypadku bez znaczenia pozostaje zatem fakt, kiedy Spółka otrzyma faktury zakupowe oraz faktury korygujące wystawione przez kontrahentów. Istotne jest natomiast to, że w przypadku faktur zakupowych dotyczą one towarów i usług rzeczywiście nabywanych przez Spółkę z zamiarem wykorzystania w prowadzonej działalności oraz to, że zostały one na Spółkę wystawione przed datą aportu. Wymienione faktury zakupowe stwierdzają więc czynności, które zostały dokonane przez Wnioskodawcę (nabycie towarów i usług).
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 25.10.2011r. (data wpływu 28.10.2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa Spółki wnoszącej w formie aportu zorganizowaną część przedsiębiorstwa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach i fakturach korygujących zwiększających podatek naliczony, dotyczących usług związanych z działalnością tej części przedsiębiorstwa, oraz obniżenia podatku naliczonego w przypadku faktur korygujących zmniejszających podatek naliczony jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28.10.2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa Spółki wnoszącej w formie aportu zorganizowaną część przedsiębiorstwa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach i fakturach korygujących zwiększających podatek naliczony, dotyczących usług związanych z działalnością tej części przedsiębiorstwa, oraz obniżenia podatku naliczonego w przypadku faktur korygujących zmniejszających podatek naliczony.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty