Interpretacja indywidualna z dnia 29.02.2012, sygn. IPPP3/443-1538/11-2/KT, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-1538/11-2/KT
Stawka podatku dla dostawy udziału we współwłasności hali garażowej oraz prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego - łącznie ze sprzedażą lokalu mieszkalnego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 28.11.2011 r. (data wpływu 02.12.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla dostawy udziału we współwłasności hali garażowej oraz prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 02.12.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla dostawy udziału we współwłasności hali garażowej oraz prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Celem Spółdzielni, zgodnie ze statutem, jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych członków i ich rodzin oraz innych potrzeb wynikających z zamieszkiwania w Osiedlach Spółdzielni. Dla realizacji tych zadań Spółdzielnia prowadzi działalność inwestycyjną. Po wejściu w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, Spółdzielnia prowadziła inwestycję budynku pn. P z lokalami mieszkalnymi, użytkowymi oraz halą garażową z miejscami postojowymi w Osiedlu W. Inwestycja ta była prowadzona na zasadach spółdzielczego kosztu budowy dla członków Spółdzielni, tzn. non profit. Każdy z członków, który podpisał umowę o budowę lokalu mieszkalnego, był zmuszony podpisać również umowę o budowę miejsca postojowego w hali garażowej. Spółdzielnia przed rozpoczęciem inwestycji, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wystąpiła do Urzędu Dzielnicy - Wydział Architektury z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. W decyzji tej z góry jest już narzucona m.in. liczba kondygnacji przeznaczonych dla lokali mieszkalnych i użytkowych w nowopowstałej inwestycji oraz współczynnik ilości miejsc postojowych do liczby wszystkich lokali. W przypadku inwestycji Spółdzielni współczynnik ten został ustalony przez Urząd Dzielnicy w wysokości 1,3, co oznacza, że w przypadku 100 lokali Spółdzielnia musi zaprojektować halę garażową ze 130 miejscami postojowymi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty