Interpretacja indywidualna z dnia 07.12.2012, sygn. IBPBI/2/423-1172/12/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1172/12/MS
Czy podatek od wartości dodanej (podatek VAT) zawarty w cenie zakupu towarów i usług nabywanych przez Wnioskodawcę w innych niż Polska krajach członkowskich Unii Europejskiej może być kwalifikowany do kosztów uzyskania przychodów, niezależnie od decyzji Wnioskodawcy o wystąpienie o jego zwrot?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z dnia 3 lipca 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 12 września 2012 r.), w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku od wartości dodanej zapłaconego poza granicami kraju - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 września 2012 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku od wartości dodanej zapłaconego poza granicami kraju.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca prowadzi na terytorium Polski działalność gospodarczą w formie spółki z o.o., a przedmiotem działalności są szeroko rozumiane usługi związane z badaniem rynku oraz doradcze. Wnioskodawca posiada status czynnego podatnika podatku od towarów i usług (dalej podatek PTU). Wnioskodawca rozpoczął również prowadzenie działalności gospodarczej na terytorium innych państw członkowskich Unii Europejskiej (m. in. Czechy, Słowacja) nie będąc zarejestrowanym na potrzeby podatku od wartości dodanej (dalej podatek VAT) w danym państwie. Planowane jest rozszerzenie działalności gospodarczej na kolejne państwa członkowskie Unii Europejskiej. Wnioskodawca nabywając towary i usługi w innych niż Polska krajach członkowskich Unii Europejskiej ponosi dodatkowy koszt w postaci zawartego w cenie zakupu podatku VAT, który naliczany i dokumentowany jest zgodnie z lokalnymi przepisami w zakresie podatku VAT obowiązującymi w danym państwie członkowskim. Wnioskodawca nie stara się o zwrot podatku VAT, jednak nie wykluczone, że w przyszłości zostanie podjęta decyzja o wystąpieniu o jego zwrot.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty