Interpretacja indywidualna z dnia 09.05.2012, sygn. IBPBI/2/423-129/12/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-129/12/AK
Czy Spółka rozliczając różnice kursowe stosuje prawidłowe kursy?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 06 lutego 2011 r. (data wpływu do tut. BKIP 09 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania art. 15a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 09 lutego 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania art. 15a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Spółka prowadzi rachunek walutowy, na którym odbywają się standardowe operacje gospodarcze: wpływ należności, zapłata zobowiązań, sprzedaż waluty, opłata za prowadzenie konta itp. Przy obliczaniu różnic kursowych zgodnie z art. 15a ust. 4 Spółka dla wszystkich operacji, dla których nie nastąpiła faktyczna wymiana waluty obcej na inną walutę stosuje kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień operacji. Zatem dla ustalenia różnic kursowych na środkach pieniężnych Spółka również stosuje kurs średni NBP z dnia poprzedzającego wypłatę waluty z rachunku bieżącego, jako że nie następuje faktyczna sprzedaż tej waluty a tylko jej rozchód. Sytuacje dla których Spółka stosuje kurs faktycznie zastosowany dotyczą tylko sytuacji faktycznego zakupu oraz sprzedaży waluty oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązania ale tylko w sytuacji kiedy zobowiązanie lub należność wyrażone w walucie obcej realizowane są w innej walucie i następuje faktyczne przeliczenie kursów zapłaty, czy otrzymania należności. Dodatkowo zapisy polityki rachunkowości Spółki przewidują, iż wpływy na rachunek walutowy oraz wydatki przeliczane są po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego dzień dokonania operacji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty