17.05.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.05.2012, sygn. IPTPP2/443-121/12-5/JN, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-121/12-5/JN

Prawo do odliczenia i zwrotu kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej przez Spółkę Jawną.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Jawnej, przedstawione we wniosku z dnia 30 stycznia 2012 r. (data wpływu 6 lutego 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 23 kwietnia 2012 r. (data wpływu 30 kwietnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia i zwrotu kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej przez Spółkę Jawną jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia i zwrotu kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej przez Spółkę Jawną.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 23 kwietnia 2012 r. o doprecyzowanie stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Umowa Spółki Jawnej została zawarta 23 listopada 2011 r. Rejestracja Spółki w KRS nastąpiła 2 grudnia 2011 r. Jeden ze wspólników Spółki postanowił aportować do Spółki całe swoje przedsiębiorstwo. Wspólnik ten działalność gospodarczą prowadził jako osoba fizyczna będąc czynnym podatnikiem podatku VAT. Jego działalność była w pełnym zakresie tym podatkiem opodatkowana. Zgodnie z ustawą o rachunkowości ewidencję księgową prowadził w postaci ksiąg rachunkowych. W dniu 30.12.2011 r. całe swoje przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy Kodeks Cywilny wniósł aportem do Spółki Jawnej. W zamian za wniesiony aport w postaci przedsiębiorstwa objął w tej Spółce nowe udziały. Spółka jawna otrzymała całe jego przedsiębiorstwo aktem notarialnym Umowa o zmianę umowy spółki jawnej i oświadczenie o podwyższeniu wkładów oraz umowa przeniesienia własności sporządzonym w dniu 30 grudnia 2011 r. Koszty sporządzenia aktu notarialnego i związane z nim opłaty (wynagrodzenie notariusza, podatek PCC, wypisy akt) poniosła Spółka. Przejście praw do przedsiębiorstwa nastąpiło z dniem 30 grudnia 2011 r. Z chwilą tą przeszły na Spółkę wszelkie ciężary i ryzyka związane z przejmowanymi składnikami majątkowymi. W tym dniu Spółka jawna dokonała pierwszej sprzedaży w ramach prowadzonej do tej pory przez tego wspólnika działalności. Sprzedaż ta odbyła się na rzecz podmiotu prowadzącego działalność i udokumentowana została fakturą VAT. Spółka także prowadzi działalność wyłącznie opodatkowaną podatkiem VAT i na potrzeby tej działalności wybrała dobrowolnie ewidencję w postaci ksiąg rachunkowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne