Interpretacja indywidualna z dnia 26.11.2012, sygn. ILPP1/443-778/12-4/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-778/12-4/MK
Obowiązek złożenia korekty przez spadkobiercę, który nie zamierza prowadzić działalności gospodarczej spadkodawcy.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko reprezentowanej przez pełnomocnika przedstawione we wniosku z dnia 17 sierpnia 2012 r. (data wpływu 20 sierpnia 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 25 października 2012 r. (data wpływu 29 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku korekty podatku VAT przez nabywcę nieruchomości w drodze spadkobrania jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku korekty podatku VAT przez nabywcę nieruchomości w drodze spadkobrania. Dnia 29 października 2012 r. wniosek uzupełniono o doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Pani K. (dalej: Wnioskodawczyni) jest współwłaścicielką (wraz z mężem) kilku nieruchomości, które wynajmuje w ramach tzw. najmu ciągłego. Przychody z najmu Wnioskodawczyni rozlicza ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W razie śmierci męża, Wnioskodawczyni odziedziczy przypadającą na męża współwłasność kilku innych nieruchomości, w stosunku do których małżonkowie są obecnie współwłaścicielami (współwłasność na mocy małżeńskiej wspólnoty majątkowej) 6 pokoi o charakterze hotelowym (dalej: lokale hotelowe) oraz 1 pokój, który znajduje się w trakcie budowy (deweloper w upadłości). Wnioskodawczyni nabędzie wyłączną własność wszystkich nieruchomości synowie Wnioskodawczyni zrzekną się spadku po ojcu na jej rzecz.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty