10.12.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10.12.2012, sygn. ILPP2/443-979/12-3/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-979/12-3/MN

Zwolnienie od podatku usług szkoleniowych, edukacyjnych art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 września 2012 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 19 września 2012 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 24 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni, prowadząca działalność gospodarczą, jest podmiotem świadczącym m.in. usługi szkoleniowe, wykłady i warsztaty. W szkoleniach, wykładach biorą udział pracownicy oświaty i pomocy społecznej, a więc jednostki sektora finansów publicznych. Szkolenia i wykłady pozostają w ścisłym związku z obowiązkami służbowymi wykonywanymi przez uczestników danych wykładów czy szkoleń, a więc w szkoleniu z zakresu prawa administracyjnego biorą udział pracownicy zajmujący się prawem administracyjnym, w szkoleniu z zakresu postępowania administracyjnego pracownicy zajmujący się postępowaniem administracyjnym, a w wykładach z zakresu prawa oświatowego jednostki prawa oświatowego. Usługi szkoleniowe świadczone przez Wnioskodawczynię w przedmiotowej sprawie, są w 100% finansowane ze środków publicznych. W związku z tym, zdaniem Wnioskodawczyni, prowadzone przez nią szkolenia, wykłady i warsztaty można uznać za usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawczyni nadmienia, iż nie jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty oraz nie posiada zaświadczenia o wpisie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych, w zakresie przedmiotowych usług nie uzyskała akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Świadczone przez Wnioskodawczynię usługi nie są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne