Interpretacja indywidualna z dnia 27.09.2012, sygn. ILPB1/415-631/12-4/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-631/12-4/AP
Czy z uwagi na brak szczegółowych regulacji w zakresie sukcesji podatkowej w Ordynacji podatkowej dla omawianego typu przekształcenia, należy uznać, że sukcesja ta nie występuje, czy też występuje na podstawie przepisów KSH?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2012 r. (data wpływu 28 czerwca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej ustawy Ordynacja podatkowa w zakresie skutków podatkowych przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę kapitałową jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczenia kosztów uzyskana przychodów u przedsiębiorcy przekształcanego oraz podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu w związku z przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę kapitałową, a także ustawy Ordynacja podatkowa w zakresie skutków podatkowych przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę kapitałową.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą wykonywaną we własnym imieniu, jako przedsiębiorca pod nazwą X na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Burmistrza Miasta i Gminy. Głównym rodzajem Jego działalności są roboty budowlane związane z budową linii energetycznych średniego i wysokiego napięcia, budową stacji elektroenergetycznych, jak również produkcja rozdzielnic, obudów, konstrukcji metalowych itp. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT, cała Jego działalność jest w pełnym zakresie tym podatkiem opodatkowana. Zgodnie z ustawą o rachunkowości ewidencję księgową prowadzi w postaci ksiąg rachunkowych. Rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy i jest on również stosowany do celów podatkowych. W skład przedsiębiorstwa Zainteresowanego wchodzą m.in. składniki majątkowe w postaci majątku trwałego, składniki majątku obrotowego, w tym zapasy materiałów, towarów i produktów gotowych, produkcja w toku i należności od kontrahentów, środki pieniężne. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawca posiada zobowiązania, w tym wobec dostawców oraz bieżące zobowiązania z tytułu podatków i ZUS oraz wynagrodzeń. Poniesione koszty uzyskania przychodu rozlicza metodą memoriałową, w stosunku do zakupionych materiałów i towarów prowadzi ewidencję ilościowo-wartościową (nie są kosztem w momencie zakupu, lecz w momencie sprzedaży lub wydania na poszczególne roboty budowlane).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty