20.07.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.07.2020, sygn. 0111-KDIB3-2.4017.4.2020.2.AZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4017.4.2020.2.AZ

po przyjęciu spadku Wnioskodawca przejmie ogół prawnopodatkowych praw i obowiązków przedsiębiorstwa w spadku

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 21 kwietnia 2020 r. (data wpływu 21 kwietnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej ustawy Ordynacja podatkowa w zakresie uznania, że po przyjęciu spadku Wnioskodawca przejmie ogół prawnopodatkowych praw i obowiązków przedsiębiorstwa w spadku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 kwietnia 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej ustawy Ordynacja podatkowa w zakresie braku obowiązku sporządzenia spisu z natury i zapłaty podatku od towarów i usług przez Wnioskodawcę, w przypadku wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego, od towarów wchodzących w skład przedsiębiorstwa w spadku, przy nabyciu których przedsiębiorcy lub przedsiębiorstwu w spadku przysługiwało prawo do odliczenia VAT oraz uznania, że po przyjęciu spadku Wnioskodawca przejmie ogół prawnopodatkowych praw i obowiązków przedsiębiorstwa w spadku.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Pan R. S. (dalej: Wnioskodawca) jest podatnikiem podatku od towarów i usług, zarejestrowanym dla celów tego podatku w Polsce. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą na terenie kraju pod firmą X RS.

Wspomniana jednoosobowa działalność gospodarcza powstała w celu podjęciu kontynuacji działalności gospodarczej prowadzonej wcześniej przez żonę Wnioskodawcy, która zmarła w 2020 r. Wnioskodawca jest obecnie jedynym spadkobiercą testamentowym składników majątkowych służących jej do prowadzenia działalności gospodarczej. Przed śmiercią żony, pomiędzy nią i Wnioskodawcą panował ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej.

Przedsiębiorstwo żony Wnioskodawcy stało się po jej śmierci przedsiębiorstwem w spadku (dalej: Przedsiębiorstwo w spadku), o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (dalej: ustawa o zarządzie sukcesyjnym). W dniu śmierci żony Wnioskodawca stał się również zarządcą sukcesyjnym Przedsiębiorstwa w spadku, co wynikało ze złożonego jeszcze za życia żony zgłoszenia do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne