Interpretacja indywidualna z dnia 18.01.2012, sygn. ILPP1/443-1332/11-4/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1332/11-4/MS

Możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku VAT w oparciu o art. 113 ust. 1 ustawy, w przypadku świadczenia usług rachunkowo księgowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 października 2011 r. (data wpływu 13 października 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 30 grudnia 2011 r. (data wpływu 3 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku VAT w przypadku świadczenia usług rachunkowo księgowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku VAT w przypadku świadczenia usług rachunkowo księgowych. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 30 grudnia 2011 r. o informacje doprecyzowujące opisane zdarzenie przyszłe.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni chciałaby założyć biuro rachunkowe, które prowadziłaby sama. Zainteresowana miałaby ok. 20 klientów. Wnioskodawczyni posiada certyfikat Ministra Finansów uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zainteresowana będzie świadczyć usługi sklasyfikowane według PKD pod symbolem 69.20.Z (usługi rachunkowo-księgowe, doradztwo podatkowe), polegające na kompleksowej obsłudze księgowej firm, bez doradztwa podatkowego, gdyż Wnioskodawczyni nie ma uprawnień doradcy podatkowego, w związku z czym, nie będzie udzielała porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych. Zainteresowana będzie sporządzać w imieniu i na rzecz podatników zeznania i deklaracje podatkowe. Wnioskodawczyni chce reprezentować podatników przed organami administracji publicznej. W myśl art. 76a ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 ze zm.), przedsiębiorcy wykonujący działalność usługowego prowadzenia ksiąg są również uprawnieni do wykonywania ww. czynności.

W uzupełnieniu do wniosku z dnia 30 grudnia 2011 r. Wnioskodawczyni wskazała ponadto, iż zakładając działalność gospodarczą chce korzystać ze zwolnienia z VAT-u. Jeżeli podpisywanie deklaracji i reprezentowanie podatnika przed organami administracji publicznej miałoby wyłączyć Zainteresowaną z prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego, Wnioskodawczyni nie będzie świadczyć tych czynności. Zainteresowana ograniczy się tylko do usługowego prowadzenia ksiąg.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne