Interpretacja indywidualna z dnia 16.01.2012, sygn. ILPP1/443-1345/11-2/AWa, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1345/11-2/AWa
Czy usługi medyczne dotyczące medycyny pracy są od dnia 1 stycznia 2011 r. opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 23%, czy są zwolnione?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11 października 2011 r. (data wpływu 17 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT usług świadczonych z zakresu medycyny pracy polegających na wykonywaniu badań profilaktycznych wstępnych, okresowych, kontrolnych oraz szczepień ochronnych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT usług świadczonych z zakresu medycyny pracy polegających na wykonywaniu badań profilaktycznych wstępnych, okresowych, kontrolnych oraz szczepień ochronnych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Jednostka świadczy usługi z zakresu medycyny pracy (m. in. badania profilaktyczne wstępne, okresowe, kontrolne, wykonywanie szczepień ochronnych niezbędnych w związku z wykonywaną pracą). Podstawę prawną medycyny pracy stanowi ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (t. j. Dz. U z 2004 r. Nr 125, poz. 1317 ze zm.) oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 69, poz. 332 ze zm.). Głównym zadaniem medycyny pracy jest sprawowanie profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracującymi i przystępującymi do pracy. Usługi X dokładnie pokrywają się z brzmieniem tytułu ww. rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej. Są to badania zlecane przez i na koszt pracodawcy i służą profilaktyce i zachowaniu zdrowia pacjenta. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy, obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r., zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty