Interpretacja indywidualna z dnia 22.11.2012, sygn. ITPP2/443-1070/12/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1070/12/RS
Opodatkowanie czynności przekazania w formie darowizny znaków towarowych lub innych praw własności intelektualnej, praw autorskich lub pokrewnych praw majątkowych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 sierpnia 2012 r. (data wpływu 4 września 2012 r.), uzupełnionym w dniu 7 listopada 2012 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przekazania w formie darowizny znaków towarowych lub innych praw własności intelektualnej, praw autorskich lub pokrewnych praw majątkowych - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 września 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 7 listopada 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przekazania w formie darowizny znaków towarowych lub innych praw własności intelektualnej, praw autorskich lub pokrewnych praw majątkowych.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest jednym z największych na rynku polskim producentów pasz dla drobiu, trzody i bydła. Prowadzi działalność produkcyjną poprzez sieć kilku wytwórni rozmieszczonych na terenie kraju. Jest właścicielem określonych znaków towarowych lub innych praw własności intelektualnej, jak również praw autorskich lub pokrewnych praw majątkowych (dalej łącznie: znaki"). Obecnie rozważa przeprowadzenie restrukturyzacji ukierunkowanej na efektywniejsze wykorzystanie ww. znaków w prowadzonej działalności. W szczególności podstawowym przedmiotem działalności Wnioskodawcy nie jest zapewnienie prawidłowej ochrony prawnej znaków towarowych (poprzez ich skuteczne zarejestrowanie w stosownych urzędach) ani monitorowanie praktyki rynkowej w celu zidentyfikowania naruszeń praw ochronnych do powyższych znaków. Wnioskodawca jest zainteresowany dalszym wykorzystywaniem znaków w swojej działalności, przy czym wolałaby powierzyć zapewnienie takiej możliwości wyspecjalizowanemu podmiotowi. W konsekwencji, zamierza zawiązać spółkę kapitałową prawa handlowego (dalej: spółka celowa"), w której zostanie na moment powstania jedynym udziałowcem. Jednym z podstawowych przedmiotów działalności utworzonej spółki będzie wykorzystywanie znaków towarowych w działalności gospodarczej poprzez oddawanie ich do odpłatnego korzystania, w szczególności na rzecz Wnioskodawcy. Rozważana jest również możliwość oddawania znaków do odpłatnego korzystania podmiotom trzecim, w tym dostawcom i dystrybutorom w zakresie niezbędnym do realizacji zakładanych celów biznesowych i marketingowych, a także w celu umocnienia relacji z tymi podmiotami. Jednym z założeń planowanego procesu restrukturyzacyjnego jest utworzenie przez podmioty z grupy, podatkowej grupy kapitałowej (PGK") w rozumieniu art. 1a ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych, z Wnioskodawcą jako spółką dominującą w rozumieniu art. 1a ust. 2 pkt 1 lit. b) ww. ustawy oraz spółką celową jako spółką zależną w rozumieniu powyższego przepisu. W konsekwencji, spółka dominująca oraz spółka celowa zamierzają zawrzeć - w formie aktu notarialnego - umowę o utworzeniu PGK, spełniającą wszystkie warunki określone w art. 1a ust 3 ustawy, która zostanie zarejestrowana przez naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla spółki wybranej jako podmiot reprezentujący PGK.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty