19.09.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19.09.2012, sygn. ITPP2/443-762a/12/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-762a/12/AW

prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego oraz zwolnienie od podatku jego dostawy na rzecz firmy leasingowej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 czerwca 2012 r. (data wpływu 29 czerwca 2012 r.), uzupełnionym w dniu 4 września 2012 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego oraz zwolnienia od podatku jego dostawy na rzecz firmy leasingowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 czerwca 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 4 września 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego oraz zwolnienia od podatku jego dostawy na rzecz firmy leasingowej.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, prowadzi Pan działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. W przedmiocie działalności, na dzień złożenia wniosku, nie posiada wpisu o odsprzedaży pojazdów samochodowych. Dokonał Pan wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego w celu jego odsprzedaży firmie leasingowej, a następnie zawarcia umowy leasingu operacyjnego przedmiotowego samochodu. Ponieważ samochód został zakupiony w celu sprzedaży leasingodawcy, nie użytkował go Pan ani jednego dnia. Rozpoczął jego używanie dopiero po podpisaniu umowy leasingu operacyjnego z leasingodawcą. Opisana transakcja stanowiła tzw. leasing zwrotny. Sprzedaż ww. samochodu osobowego na rzecz firmy leasingowej podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 23%. Po zawarciu umowy leasingowej dokonuje Pan odliczeń podatku naliczonego, wyszczególnionego na fakturach od leasingodawcy, stosując ograniczenie do 60% nie więcej niż 6.000,00 zł. Dokonał Pan pełnego odliczenia podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia opisanego samochodu osobowego, a następnie dokonał korekty podatku naliczonego do wysokości 60% nie więcej niż 6.000,00 zł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne