Interpretacja indywidualna z dnia 11.01.2012, sygn. ITPP2/443-1387/11/KT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1387/11/KT
Zwolnienie od podatku szkoleń w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 września 2011 r. (data wpływu 3 października 2011 r.), uzupełnionym w dniu 27 grudnia 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku szkoleń w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz bezpieczeństwa i higieny pracy jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 października 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 27 grudnia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku szkoleń w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.
W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.
Pana firma prowadzi działalność gospodarczą w zakresie szkoleń BHP (wstępnych, okresowych, z zakresu ryzyka zawodowego oraz udzielania pierwszej pomocy), skierowanych zarówno do pracodawcy, jak i pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy. Szkolenia te prowadzone są na podstawie art. 209 i 237 Kodeksu pracy, zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. (Dz. U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.).
Szkolenia, o których mowa we wniosku, nie są prowadzone na postawie umowy zlecenia. Przychody uzyskane ze świadczonych usług nie są wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Firma nie jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, nie został uzyskany wpis do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego. Poza przepisami wymienionymi we wniosku brak jest innych podstaw prawnych do przeprowadzania szkoleń z zakresu pierwszej pomocy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Nie została uzyskana akredytacja w rozumieniu przepisów o systemie oświaty dla świadczonych usług. Nie jest Pan w posiadaniu dokumentów, z których wynika, że usługi finansowane są ze środków publicznych, otrzymanych przez beneficjenta. Świadczone przez Pana usługi nie są finansowane ze środków publicznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty