05.04.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 05.04.2011, sygn. DD3/033/33/MCA/11/PK-289, Minister Finansów, sygn. DD3/033/33/MCA/11/PK-289

Czy wygrane w grach wiedzowych organizowanych i udostępnianych w ogólnodostępnym serwisie internetowym o wartości nieprzekraczającej 760 zł skorzystają ze zwolnienia z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od wygranej?

ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ

Na podstawie art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), Minister Finansów zmienia z urzędu interpretację indywidualną z dnia 14 października 2010 r. Nr ITPB1/415-749/10/MR wydaną w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, uznającą za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 lipca 2010 r. (data wpływu 26 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wygranych w grach organizowanych za pośrednictwem Internetu, gdyż stwierdza jej nieprawidłowość.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lipca 2010 r. Wnioskodawca złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wygranych w grach organizowanych za pośrednictwem Internetu.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca planuje założyć działalność gospodarczą, klasyfikując rodzaj wykonywanej działalności symbolem PKWiU 63.12, tj. działalność portali internetowych. Wykonywana przez Wnioskodawcę działalność będzie polegała na prowadzeniu serwisu internetowego, który będzie służył do obsługi i organizowania, gier wiedzowych na pieniądze. Gry te nie podlegają ograniczeniom wynikającym z ustawy o grach i zakładach wzajemnych. W tej kwestii posiada decyzję Ministerstwa Finansów. Gry będą emitowane w ogólnodostępnym serwisie internetowym, do którego dostęp będzie miał każdy użytkownik Internetu. Gry składać się będą się z pytań tekstowych, z różnych dziedzin tematycznych jak i pytań zawierających elementy graficzne. Każda z gier jest wydarzeniem indywidualnym i nie stanowi kontynuacji poprzedniego wydarzenia. Po założeniu konta w serwisie użytkownik serwisu w zamian za wpłacone przelewem lub poprzez usługę SMS pieniądze otrzymuje na swoje konto gracza proporcjonalną ilość wirtualnej waluty. W serwisie obowiązywać będzie wirtualna waluta uprawniająca użytkownika serwisu do wzięcia udziału w grze. Posiadając środki na swoim koncie w postaci wirtualnej waluty użytkownik serwisu może przystąpić do udziału w wybranej przez siebie grze. W jednej grze może brać udział minimalnie dwóch graczy. Gracze przystępując do gry wpłacają określoną stawkę (w postaci wirtualnej waluty) ustaloną dla danej gry. Z sumy wpłaconych przez graczy stawek tworzy się pula wygranej. Największa ilość poprawnych odpowiedzi na pytania oznacza wygraną w grze. Gracz, który zwyciężył, przejmuje pulę wygranej. O wysokość puli wygranej, pomniejszonej o opłaty związane z obsługą serwisu, opłaty transakcyjne zostaje zasilone konto gracza. Zgromadzone środki na koncie użytkownik serwisu może wykorzystać do udziału w kolejnych grach lub wypłacić na wskazane konto bankowe po przeliczeniu wirtualnej waluty na równowartość pieniężną wyrażoną w PLN.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne