Interpretacja indywidualna z dnia 07.11.2011, sygn. IPPP3/443-1095/11-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-1095/11-2/JK
Określenie właściwej stawki akcyzy dla Kontaminatu oraz obowiązek obciążenia go opłatą paliwową
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 02.08.2011 r. (data wpływu 08.08.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego jest:
- prawidłowe w zakresie określenia właściwej stawki akcyzy dla Kontaminatu w celu obliczenia zobowiązania podatkowego w akcyzie w przypadku przemieszczania tego wyrobu poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy oraz w przypadku przemieszczania Kontaminatu poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy obowiązku obciążenia go opłatą paliwową ,
- nieprawidłowe w zakresie określenia właściwej stawki akcyzy dla Kontaminatu w celu obliczenia wysokości zabezpieczenia akcyzowego.
UZASADNIENIE
W dniu 08.08.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie określenia właściwej stawki akcyzy dla Kontaminatu oraz obowiązku obciążenia go opłatą paliwową.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Spółka jest producentem paliw silnikowych i opałowych oraz niepaliwowych produktów pochodzących z przerobu ropy naftowej. Większość wyrobów produkowanych przez Spółkę jest wyrobami akcyzowymi, od których, po wprowadzeniu ich do konsumpcji płacony jest podatek akcyzowy, a w przypadku paliw silnikowych - dodatkowo opłata paliwowa.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11, ze zm.), zwanej w dalszej części ustawą, oraz przepisami wykonawczymi do tej ustawy Spółka prowadzi ewidencję ilościową wyrobów akcyzowych, która umożliwia m.in. wyodrębnienie kwoty akcyzy przypadającej do zapłaty oraz kwotę akcyzy, której pobór jest zawieszony. Ewidencja prowadzona jest w formie elektronicznej i została zatwierdzona przez Naczelnika Urzędu Celnego. W tym celu do poszczególnych wyrobów akcyzowych przypisane są kody CN i stawki akcyzy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty