Interpretacja indywidualna z dnia 26.04.2011, sygn. IPPP1-443-203/11-4/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-203/11-4/JL
Wnioskodawca może stosować zwolnienie od podatku VAT przekazując pracownikom pakiety usług medycznych nabytych od zakładu opieki zdrowotnej, które realizują cel związany z profilaktyką, zachowaniem, ratowaniem przywracaniem i poprawą zdrowia.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 01.02.2011r. (data wpływu 07.02.2011r.) uzupełnionym w dniu 21.03.2011r. na wezwanie organu z dnia 08.03.2011r. - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku przekazania pakietu usług medycznych na rzecz pracowników - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 07.02.2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku przekazania pakietu usług medycznych na rzecz pracowników.
Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 15.03.2011r. (data wpływu 21.03.2011r.) będącym odpowiedzią na wezwanie organu z dnia 08.03.2011r.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Pracodawca podpisał umowę ze specjalistycznym zakładem opieki zdrowotnej. Przedmiotem umowy jest świadczenie usług specjalistycznej opieki medycznej na rzecz pracowników. Do ponoszenia kosztów objęcia pracowników opieką medyczną nie jest pracodawca zobowiązany przepisami kodeksu pracy. Pracownik zwraca pracodawcy częściowo odpłatność za pakiet usług medycznych w wysokości 5% wartości, natomiast 95 % wartości świadczenia finansuje i pokrywa pracodawca. Pracodawca płaci za pakiety usług medycznych każdego miesiąca na rzecz NZOZ, który świadczy te usługi. Wątpliwością jest stosowanie zwolnienia w przypadku opodatkowania świadczonych usług medycznych na rzecz pracowników. Od 1 stycznia zwolnienie usług medycznych ma charakter przedmiotowo - podmiotowy. Zwolnieniu podlegają usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej. Innymi słowy, abstrahując od zakresu przedmiotowego zwolnienia, wprowadzony został warunek wykonywania takich usług przez ZOZ-y. Zdaniem Wnioskodawcy wprowadzenie kryterium podmiotowego było de facto doprecyzowaniem zakresu przedmiotowego. Innymi słowy chodzi o zwolnienie z VAT wyłącznie takich usług dotyczących ochrony zdrowia, które wykonywane są w ramach oficjalnej wiedzy medycznej przez ZOZ-y. Pracodawca po analizie przepisów uznał, że przekazywanie pakietów medycznych pracownikom na podstawie podpisanej umowy z ZOZ nadal zwolnione jest od podatku od towarów i usług i nie nalicza podatku VAT w wysokości 23%.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty