09.08.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.08.2011, sygn. IBPP4/443-852/11/EJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-852/11/EJ

zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących usług świadczonych przez Dom Pomocy Społecznej, gdzie odpłatność za usługi w całości wpływa na rachunek bankowy Wnioskodawcy

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 maja 2011r. (data wpływu 16 maja 2011r.), uzupełnionym pismem z dnia 13 lipca 2011r. oraz z dnia 27 lipca 2011r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania usług przy zastosowaniu kasy rejestrującej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 maja 2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania usług przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 13 lipca 2011r oraz z dnia 27 lipca 2011r..

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest jednostką organizacyjną starostwa powiatowego. Uzyskał od Wojewody pozwolenie na stałe prowadzenie Domu. Działalność Wnioskodawcy opiera się na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. Nr 175, poz. 1362 ze zm.) Wnioskodawca świadczy dla mieszkańców domu usługi pomocy społecznej wraz z zakwaterowaniem (Dział 87 PKWiU z 2008r.). Usługi te są świadczone na podstawie decyzji wydawanych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie dla mieszkańców przyjętych do Domu przed 2004r. (stare zasady) i decyzji wydanych przez Gminne czy Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej (nowe zasady). Z tych decyzji wynika jednoznacznie, że odpłatność za pobyt ponosi mieszkaniec w wysokości 70% swojego świadczenia emerytalnego, rentowego, a pozostałą część do wysokości miesięcznego kosztu utrzymania mieszkańca w danym roku (w przypadku Wnioskodawcy jest to kwota 2.326,28 zł) ponoszą GOPSY lub MOPSY dla mieszkańców przyjętych na nowych zasadach, a dla mieszkańców przyjętych przed 2004r. (stare zasady) Wnioskodawca otrzymuje dotację Wojewody, która nie wskazuje kwoty do konkretnego mieszkańca. Odpłatność za pobyt zgodnie z ww. decyzjami uiszczana jest przelewem na konto dochodowe Wnioskodawcy. Na wyciągach bankowych tytuł przelewu dokonywany przez KRUS brzmi: potrącenie, nr świadczenia, nazwisko i imię oraz kwota. Do tych przelewów dołączony jest załącznik o treści wykaz świadczeniobiorców którym potrącono i przekazano przelewem miesięczną opłatę za pobyt w Domu Pomocy Społecznej z danymi jak na wyciągu. Natomiast na wyciągach bankowych tytuł przelewu dokonywany przez ZUS brzmi świadczenie ZUS nr świadczenia, nazwisko i imię, kwota co jest zgodne z decyzją ZUS w której widnieje zapis świadczenie zmniejsza się z tytułu odpłatności za pobyt.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne