Interpretacja indywidualna z dnia 19.07.2011, sygn. IPTPP2/443-62/11-2/IR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-62/11-2/IR
Zainteresowany świadcząc usługi przewozu turystów własnym autokarem w ramach organizowanej usługi turystyki na terenie Unii Europejskiej lub poza nią, ma prawo do zastosowania art. 28f ust. 1 ustawy, zgodnie z którym miejscem świadczenia usług transportu pasażerów jest miejsce, gdzie odbywa się transport z uwzględnieniem pokonanych odległości. Tym samym część kilometrów przejechanych na terytorium Unii Europejskiej, poza Polską, nie podlega opodatkowaniu w kraju.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 19 kwietnia 2011 r. (data wpływu 22 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania świadczonych usługi przewozu turystów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania świadczonych usługi przewozu turystów.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jako biuro podróży posiada dwa własne autokary. Swój transport wykorzystuje do organizowania kompleksowych imprez turystycznych jak również do świadczenia usług przewozu pasażerów. Jako przewoźnik pasażerów zgodnie z art. 46 Dyrektywy 2006/11/WE oraz art. 28f ustawy o VAT, usługę transportową opodatkowuje tam, gdzie odbywa się transport. Imprezę turystyczną organizuje poprzez zakup usług dla bezpośredniej korzyści turysty, takich jak: wyżywienie, nocleg, ubezpieczenie, opłacenie pilota itp. Do przewozu grupy Zainteresowany wykorzystuje własne autokary. Klient otrzymuje od Wnioskodawcy fakturę VAT marża.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty