24.02.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24.02.2011, sygn. ILPP4/443-4/11-2/EWW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-4/11-2/EWW

1. Czy wartość noty debetowej stanowi korektę ceny i powinna być potraktowana, jako korekta wewnątrzwspólnotowego nabycia na gruncie ustawy o VAT?
2. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy dla tej transakcji na gruncie ustawy o VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 listopada 2010 r. (data wpływu 3 grudnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

  1. prawidłowe - w zakresie uznania noty debetowej za podstawę do dokonania korekty wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
  2. nieprawidłowe - w zakresie ujęcia korekty wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w deklaracjach VAT-7 oraz informacjach podsumowujących.

UZASADNIENIE

W dniu 3 grudnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania noty debetowej za podstawę do dokonania korekty wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz ujęcia korekty wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w deklaracjach VAT-7 oraz informacjach podsumowujących.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka jest członkiem Grupy należącej do amerykańskiej firmy X. Zainteresowany jako członek Grupy zawiera transakcje zarówno ze spółką matką, jak i spółkami siostrami. Polska jest jednym z 37 krajów, w których spółka amerykańska posiada swoje jednostki. Głównym dostawcą Wnioskodawcy jest niemiecki podmiot, spółka córka, będąca w tej samej Grupie. Podmiot niemiecki dostarcza Spółce towary, które są następnie sprzedawane na terytorium Polski. Otrzymała ona od podmiotu niemieckiego notę debetową zwiększającą cenę i dokumentującą transfer pricing, na podstawie zawartej pomiędzy spółkami umowy. Zainteresowany podpisał umowę handlową z podmiotem niemieckim, w której uregulowane są zasady współpracy obu spółek. Rok kalendarzowy pokrywa się z jego rokiem obrotowym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne