Interpretacja indywidualna z dnia 30.03.2011, sygn. IPPB4/415-47/11-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/415-47/11-2/JK
Czy w związku z powyższym stanem faktycznym na Wnioskodawcy ciąży obowiązek rozliczania się z dochodów uzyskanych w Wielkiej Brytanii za lata 2003-2010, tj. czy podlega nieograniczonemu, czy też ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 14.01.2011 r. (data wpływu 17.01.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia obowiązku podatkowego za lata 2003-2010 jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 stycznia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia obowiązku podatkowego za lata 2003-2010.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W grudniu 2003 r. Wnioskodawca wyjechał do Wielkiej Brytanii z zamiarem stałego zamieszkania w tym kraju. Wnioskodawca od 2003 r. przebywa i pracuje nieprzerwanie w Wielkiej Brytanii. Posiada w Wielkiej Brytanii certyfikat WRS (Working Registration Scheme), NIN (National Insurance Number), certyfikat IR oraz brytyjskie prawo jazdy, a także konto bankowe. Wnioskodawca nie posiada żony ani dzieci. W związku z chęcią inwestowania dochodów osiąganych z pracy w Wielkiej Brytanii, zakupił w 2006 r. lokal mieszkalny w Polsce. Wnioskodawca jest w nim zameldowany, lecz w nim nie przebywa i nigdy nie przebywał, za wyjątkiem dnia odbioru mieszkania. Gdy przyjeżdża okazjonalnie do Polski, przebywa w domu rodziców w P. Rodzice planują przeznaczenie mieszkania dla siostry Wnioskodawcy, która korzysta z mieszkania z uwagi na odbywane w L. studia. Wnioskodawca posiada dochody wyłącznie z pracy na terenie Wielkiej Brytanii, nie osiąga natomiast żadnych dochodów (przychodów) w Polsce. Od chwili wyjazdu do Wielkiej Brytanii Wnioskodawca nie pracował w Polsce. W Polsce spędza około jednego miesiąca w ciągu roku, przy czym jest to więcej niż jeden pobyt, każdorazowo spędzając po kilka kilkanaście dni (święta Bożego Narodzenia, Wielkanocy, wakacje letnie). Wnioskodawca płaci od swoich dochodów w Wielkiej Brytanii należny w tym państwie podatek.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty