Interpretacja indywidualna z dnia 27.01.2011, sygn. IPPB5/423-735/10-5/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-735/10-5/PS
CIT - w zakresie amortyzacji zespołu wiatrowo elektrycznego oraz fundamentów wieży farmy wiatrowej
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 15.09.2010r. (data wpływu 02.11.2010r.) uzupełnionego pismem z dnia 17.01.2011 r. (data wpływu 19.01.2011 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 04.01.2011 r. (data nadania 05.01.2011 r., data doręczenia 10.01.2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie amortyzacji zespołu wiatrowo elektrycznego oraz fundamentów wieży farmy wiatrowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 02.11.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie amortyzacji zespołu wiatrowo elektrycznego oraz fundamentów wieży farmy wiatrowej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Sp. z o.o (dalej: Spółka) realizuje inwestycję budowa farmy wiatrowej, której głównym elementem są elektrownie wiatrowe (dalej: Elektrownia). Poszczególna Elektrownia składa się z: A) turbiny, B) wieży, oraz fundamentu. Turbina jest zespołem wiatrowo-elektrycznym, w którego skład wchodzą między innymi łopaty, wirnik, gondola, układ obrotu gondoli, układ sterowania, generator prądu zmiennego (również z układem sterowania), układy i systemy wspomagające rozdzielnia prądu zmiennego, szafy sterowniczo-kontrolne, instalacja elektryczno-oświetleniowa.
Wieża jest elementem stalowym, na którym umiejscowiona jest turbina. Wieża wraz z turbiną jest w sposób trwały przymocowana do fundamentu, który z kolei jest trwale związany z gruntem. Z technicznego punktu widzenia funkcjonowanie Elektrowni można - w uproszczony sposób - przedstawić następująco: wirnik dokonuje konwersji energii wiatru na energię mechaniczną, która następnie przekształcana jest za pomocą generatora w energię elektryczną, która jest przesyłana z gondoli do stacji kompaktowej stojącej obok wieży. Przesył odbywa się przy pomocy oraz wykorzystaniu kombinacji złożonej z kabli i szyny doprowadzającej prąd. Kabel odchodzi od prostownika generatora w elemencie wiatrowym i przesyła prąd do szyny doprowadzającej prąd, która to szyna przebiega przez wieżę. Przy cokole wieży prąd jest ponownie przesyłany do kabla połączonego ze stacją kompaktową, która przetwarza prąd stały na prąd zmienny zasilający sieć elektryczną urządzeń energii wiatrowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty