Interpretacja indywidualna z dnia 11.08.2011, sygn. ILPP2/443-788/11-2/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-788/11-2/MR
Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących najem samochodu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 maja 2011 r. (data wpływu 12 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących najem samochodu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących najem samochodu.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której zajmuje się organizowaniem szkoleń produktowych dla firmy produkującej i sprzedającej meble. Jej usługi są opodatkowane podstawową stawką podatku VAT, nie prowadzi sprzedaży zwolnionej od podatku. Ponieważ usługodawca Zainteresowanej posiada sieć sklepów na terenie całej Polski, a szkolenia prowadzone są w miejscowości, w której znajduje się dany sklep, Wnioskodawczyni musi dojechać tam korzystając z samochodu, który wynajmuje na podstawie umowy najmu. Samochód ten do dnia 31 grudnia 2010 r. spełniał warunki, które pozwalały na odliczenie podatku VAT od zakupu paliwa i faktury za najem (tj. ma świadectwo homologacji, z którego wynika, że jest to samochód ciężarowy o dopuszczalnej ładowności 536 kg). Umowa najmu została zarejestrowana w US w obowiązującym terminie. Koszty zakupu paliwa do wynajmowanego samochodu nie obciążają firmy Zainteresowanej w postaci faktur za paliwo (za tankowanie płaci kartą paliwową, będącą własnością wynajmującego), lecz są doliczane do ogólnej kwoty za wynajem na fakturze, którą obciąża Wnioskodawczynię wynajmujący. Na tej fakturze jest jedna pozycja opisana jako: czynsz najmu za m-c () za samochód (). Zainteresowana spełnia warunek umożliwiający pełne odliczenie podatku VAT naliczonego w odniesieniu do umów najmu, dzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze, tj. umowa została zawarta w 2009 r., nie były do niej wprowadzone żadne zmiany po dniu 31 grudnia 2010 r. oraz została zarejestrowana w Urzędzie Skarbowym do dnia 31 stycznia 2011 r. (zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym). Koszty podatkowe są rozliczane na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu i kwota, która stanowi dla Zainteresowanej koszt uzyskania przychodu zawsze jest niższa od kwoty netto z faktury za wynajem. W związku z tym VAT (nieodliczony) nigdy nie będzie dla Zainteresowanej kosztem podatkowym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty