Interpretacja indywidualna z dnia 22.07.2011, sygn. ILPP1/443-669/11-2/NS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-669/11-2/NS
Ustalenie współczynnika proporcji.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2, § 6 i § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18 kwietnia 2011 r. (data wpływu 22 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia współczynnika proporcji jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia współczynnika proporcji.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka prowadzi podstawową działalność gospodarczą w zakresie kopalnictwa rud oraz produkcji z tych rud takich wyrobów jak: x, metale szlachetne i pozostałe metale nieżelazne. Sprzedaż tych wyrobów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawek innych niż zwolniona. W ramach działalności Zainteresowanego dokonywana jest w niewielkim zakresie również sprzedaż podlegająca opodatkowaniu VAT, która korzysta ze zwolnienia od VAT (są to głównie usługi finansowe typu: udzielania pożyczek, udzielania kredytu kupieckiego). Wobec przedmiotowej struktury sprzedaży podlegającej regulacjom ustawy VAT, Wnioskodawca dokonuje alokacji podatku naliczonego VAT do właściwego rodzaju sprzedaży. W konsekwencji, podatek naliczony związany z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podlega w całości odliczeniu, zaś podatek naliczony związany z czynnościami zwolnionymi od VAT nie podlega odliczeniu. W przypadku zaś wydatków dotyczących kosztów ogólnych prowadzonej działalności, gdy zakupy towarów, bądź usług związane są zarówno z czynnościami opodatkowanymi, jak i z czynnościami zwolnionymi od VAT, a Spółka nie ma możliwości bezpośredniej alokacji podatku naliczonego VAT do danego rodzaju czynności (opodatkowanych, bądź zwolnionych) podatek ten kwalifikowany jest jako podatek związany z tzw. sprzedażą mieszaną. Odliczenie tej części podatku dokonywane jest przez Zainteresowanego przy zastosowaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2-10 ustawy VAT. W latach ubiegłych (2004-2010) proporcja ta kształtowała się na poziomie od 99,77%-99,97%, co po zaokrągleniu stosownie do wymogów art. 90 ust. 4 (zdanie drugie) ustawy VAT, dawało corocznie proporcję stanowiącą 100%, a tym samym Wnioskodawca uprawniony był do pełnego (100%) odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z tzw. sprzedażą mieszaną (uprawniającą do odliczenia, jak również bez prawa do odliczenia podatku naliczonego).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty