Interpretacja indywidualna z dnia 10.10.2011, sygn. ITPP2/443-1010/11/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1010/11/AD
Stawka podatku obowiązująca przy dostawie wyposażenia (pompy zasilającej) wyrobu medycznego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 7 lipca 2011 r. (data wpływu 15 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej przy dostawie wyposażenia (pompy zasilającej) wyrobu medycznego - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 lipca 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej przy dostawie (pompy zasilającej) wyposażenia wyrobu medycznego.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wprowadzał Pan do obrotu systemy ciśnieniowe do profilaktyki odleżyn (technologicznie składające się z wielokomorowego materaca powietrznego i pompy zmiennociśnieniowej do niego przeznaczonej) będące wyrobami medycznymi w rozumieniu ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. z 2010 nr 107 poz. 697) i stosował dla tych wyrobów 7% stawkę, zgodnie z ustawą od towarów i usług, załącznik nr 3 Wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7 %, poz.105, bez względu na symbol PKWiU - wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika. Posiada Pan deklaracje zgodności wymagane dla wyrobów medycznych i dokonał wymaganego zgłoszenia do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. W związku z projektem nowej serii systemów ciśnieniowych do profilaktyki odleżyn, w których określony model materaca może być łączony z różnymi modelami pompy zasilającej, planuje Pan wprowadzenie formy sprzedaży, w której pompy i materace byłyby niezależnymi produktami. W takiej formule zamierza Pan dokonać oceny zgodności i zgłoszenia do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Uważa Pan, że w takiej formie materace do profilaktyki odleżyn należy uznać za wyroby medyczne, a pompy do nich za wyposażenie do wyrobów medycznych, zgodnie z definicjami ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych. Wyrób medyczny narzędzie, przyrząd, urządzenie, oprogramowanie, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu, w tym z oprogramowaniem przeznaczonym przez jego wytwórcę do używania specjalnie w celach diagnostycznych lub terapeutycznych i niezbędnym do jego właściwego stosowania, przeznaczony przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty