16.06.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16.06.2011, sygn. ITPP2/443-450/11/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-450/11/RS

Usługi polegające na masowej produkcji przesyłek związanych z usługami ubezpieczeniowymi nie korzystają ze zwolnienia.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2011 r. (data wpływu 28 marca 2011 r.), uzupełnionym w dniu 30 maja 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług polegających na masowej produkcji przesyłek związanych z usługami ubezpieczeniowymi - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 marca 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 30 maja 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług polegających na masowej produkcji przesyłek związanych z usługami ubezpieczeniowymi.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka podjęła współpracę z podmiotem prowadzącym działalność ubezpieczeniową. Ubezpieczyciel, w celu sprawniejszego świadczenia usług ubezpieczeniowych zwolnionych od podatku od towarów i usług, zdecydował się zlecić wykonywanie niektórych czynności związanych z tymi usługami Spółce. Czynności te będą polegać na masowej produkcji przesyłek związanych z usługami ubezpieczeniowymi, w szczególności na drukowaniu i kopertowaniu spersonalizowanych dokumentów. Dokumenty dotyczą przede wszystkim zawartych umów ubezpieczeniowych, polis ubezpieczeniowych, ogólnych warunków tych umów, toczących się postępowań w zakresie wyceny szkód i wypłaty odszkodowań. Ubezpieczyciel, świadcząc kompleksowe usługi ubezpieczeniowe, jest zobowiązany do przesyłania klientom tego rodzaju dokumentów. Obowiązki w zakresie dostarczania pism wynikają m.in. z przepisów kodeksu cywilnego, zgodnie z którymi (art. 809 § 1) ubezpieczyciel zobowiązany jest potwierdzić zawarcie umowy dokumentem ubezpieczenia. Z kolei, na podstawie ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. Nr 124, poz. 1152 ze zm.), ubezpieczyciel zobowiązany jest do przesyłania określonych pism klientom oraz dokonywania określonych czynności, wchodzących w zakres usługi ubezpieczeniowej, w formie pisemnej. Na przykład na podstawie art. 14 ust. 2 powyższej ustawy, zakład ubezpieczeń zobowiązany jest na piśmie zawiadomić uprawnionego o przyczynach niemożności zaspokojenia jego roszczeń. Innym przykładem obowiązku sporządzenia i dostarczenia pisma jest przepis art. 18 ust. 1 tej ustawy, zgodnie z którym zawiadomienia i oświadczenia, które w związku z umową ubezpieczenia obowiązkowego są składane przez strony tej umowy, powinny być sporządzane na piśmie i doręczane za potwierdzeniem odbioru lub przesyłane listem poleconym. Z uwagi na optymalizacje procesów składających się na usługę ubezpieczeniową, co umożliwi zwiększenie wydajności pracy oraz ze względów organizacyjnych i finansowych (oszczędności) została zawarta ze Spółką przedmiotowa umowa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne