18.05.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18.05.2011, sygn. ITPP2/443-147a/11/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-147a/11/AD

Prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem paliwa do napędu samochodu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2011 r. (data wpływu 31 stycznia 2011 r.), uzupełnionym w dniach 7 kwietnia i 12 maja 2011 r. (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa do napędu samochodu marki Opel Combo jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 stycznia 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 7 kwietnia i 12 maja 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa do napędu samochodów marki Opel Combo i Citroen Jumper.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniach, przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług motoryzacyjnych oraz regeneracji rozruszników, opodatkowaną od dnia 1 stycznia 2011 r. stawką w wysokości 23%. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, zobowiązanym do składania od dnia 1 stycznia 2011 r. miesięcznych deklaracji dla podatku od towarów i usług. Spółka jest właścicielem samochodu ciężarowego marki Citroen Jumper, którego masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Przedmiotowy samochód, zgodnie z zaświadczeniem wydanym w dniu 16 listopada 2006 r. przez okręgową stację kontroli pojazdów, spełniał wymagania, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Powyższe zaświadczenie, zgodnie z zasadami określonym w art. 86 ust. 5 ww. ustawy, zostało w dniu 22 listopada 2006 r. złożone urzędzie skarbowym. Ponadto Spółka jest właścicielem samochodu ciężarowego marki Opel Combo, którego masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Przedmiotowy samochód, zgodnie z zaświadczeniem wydanym w dniu 19 listopada 2010 r. przez okręgową stację kontroli pojazdów, spełniał wymagania o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Powyższe zaświadczenie, zgodnie z zasadami określonym w art. 86 ust. 5 ww. ustawy, zostało w dniu 22 listopada 2010 r. złożone przez stronę w urzędzie skarbowym. W dowodach rejestracyjnych powyższych pojazdów widnieje adnotacja o treści: (VAT-1). Samochody są wykorzystywane dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Od dnia wydania ww. zaświadczeń do dnia sporządzenia uzupełnienia wniosku, w powyższych pojazdach nie dokonano zmian parametrów technicznych, w wyniku których przestałyby one spełniać wymagania potwierdzone tymi zaświadczeniami. Spółka wskazała, że do dnia uzupełnienia wniosku okręgowa stacja kontroli pojazdów na Jej wniosek nie wydała zaświadczeń, iż samochody, o których mowa wyżej, spełniają wymagania określone w art. 3 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, a w dowodach rejestracyjnych pojazdów nie zostały umieszczone adnotacje o spełnieniu warunków określonych tym przepisem. W kolejnym uzupełnieniu wniosku Spółka wskazała, że powyższe stwierdzenie należy uznać za bezprzedmiotowe. W dniu 7 kwietnia 2011 r. okręgowa stacja kontroli pojazdów na wniosek Spółki stwierdziła, iż samochód ciężarowy marki Fiat Panda spełnia wymagania, o których mowa w art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy. Ponadto w dniu 8 kwietnia 2011 r. okręgowa stacja kontroli pojazdów stwierdziła, iż samochód marki Opel Combo także spełnia wymagania, o których mowa w art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne