21.12.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.12.2010, sygn. ILPB3/423-774/10-4/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-774/10-4/EK

Czy dokonane w ramach planowanej procedury podziału Spółki poprzez wydzielenie przeniesienie części majątku spółki na spółkę nowo zawiązaną będzie stanowić o powstaniu po stronie spółki dzielonej przychodu, o jakim mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością , reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 15 września 2010 r. (data wpływu 20.09.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie stosowania art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy w związku z planowanym podziałem Spółki przez wydzielenie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 września 2010 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 06 grudnia 2010 r. (data wpływu 10.12.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie stosowania art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy w związku z planowanym podziałem Spółki przez wydzielenie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą polegającą na zarobkowym zarządzaniu nieruchomościami oraz świadczącym usługi tzw. zastępstwa inwestorskiego na rzecz wspólnot mieszkaniowych prowadzących remonty budynków.

Na podstawie uchwały Zarządu Spółki, utworzono oddział rejestrowy Spółki (zwany dalej oddziałem ). Następnie, odrębną uchwałą zarządu oddział został wyposażony w majątek w postaci wyposażenia biurowego (meble, telefony, komputery wraz z oprogramowaniem). Oddział przejął też prawa i obowiązki Spółki wynikające z części umów o zarządzenie oraz zastępstwo inwestorskie zawartych z kontrahentami (wspólnotami mieszkaniowymi) wskazanych szczegółowo w uchwale zarządu. Kryterium podziału kontrahentów pomiędzy Spółkę a oddział stanowiły wyodrębnione terytorialnie rejony.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne