21.10.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.10.2010, sygn. ILPP1/443-851/10-2/AI, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-851/10-2/AI

Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki odnośnie zastosowania współczynników powierzchni opisanych powyżej do podziału kosztów na bezpośrednio związane z przyszłą sprzedażą opodatkowaną jak i zwolnioną, i co za tym idzie wyodrębnienia w taki sposób kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, co do których przysługuje jej prawo do obniżenia podatku należnego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki cywilnej, przedstawione we wniosku z dnia 29 lipca 2010 r. (data wpływu 2 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia sposobu odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia sposobu odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka cywilna prowadzi działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu gabinetów stomatologicznych, w których wykonuje się usługi medyczne zwolnione przedmiotowo od podatku VAT. Sporadycznie występuje także sprzedaż opodatkowana np. sterylizacja narzędzi medycznych (ustalona proporcja przekracza 98%). Spółka ma status czynnego podatnika podatku od towarów i usług. Dnia 2 kwietnia 2002 r. dokonała zgłoszenia rejestracyjnego na druku VAT-R, wnosząc opłatę rejestracyjną w wysokości 152 zł. Spółka składa co miesiąc deklarację VAT-7. Wnioskodawca posiada 8 oddziałów świadczących ww. usługi. Kilka lat temu w kolejnym miejscu Spółka rozpoczęła inwestycję polegającą na rozbudowie budynku w celu dostosowania go do potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej, która w chwili obecnej jest w toku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne