Interpretacja indywidualna z dnia 03.09.2010, sygn. ILPB3/423-494/10-4/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-494/10-4/MM
Czy wniesienie Nieruchomości wraz z towarzyszącymi jej elementami wskazanymi w stanie faktycznym jako wkładu niepieniężnego do spółki celowej uznać należy za wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i tym samym uznać, iż wydana w zamian nominalna wartość udziałów spółki celowej nie będzie stanowić przychodu Spółki na moment wniesienia?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej przedstawione we wniosku z dnia 31 maja 2010 r. (data wpływu 04 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki celowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 04 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 10 sierpnia 2010 r. (data wpływu 16 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki celowej.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.
Spółka jest właścicielem budynku biurowego wybudowanego etapami na zlecenie Spółki (dalej: Nieruchomość).
W związku z restrukturyzacją działalności, rozważane jest obecnie wydzielenie ze Spółki Nieruchomości w formie wkładu niepieniężnego (aportu) do nowoutworzonej spółki celowej w celu wydzielenia z działalności Spółki odrębnej gałęzi działalności, jaką jest administracja i najem Nieruchomości. Przedmiotem aportu będzie Nieruchomość wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu, niezbędną częścią personelu Spółki, a także z przeniesieniem umów najmu Nieruchomości oraz wierzytelności z nich wynikających. Do przedmiotu aportu włączone także zostaną zobowiązania związane z Nieruchomością, w tym także zobowiązania z tytułu pożyczki udzielonej Spółce na sfinansowanie budowy Nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty