19.04.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19.04.2010, sygn. ILPP1/443-98/10-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-98/10-2/AK

1. Czy w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego, wyodrębniony ze Spółki Dział produkcji pralek i lodówek, który zostanie sprzedany przez Spółkę Kupującemu zgodnie z Umową, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)?
2. Czy w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, sprzedaż Działu produkcji pralek i lodówek (w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa) nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (podatek VAT)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 14 stycznia 2010 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 27 stycznia 2010 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 28 stycznia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

"A" S.A. (Spółka) jest producentem sprzętu AGD posiadającym obecnie 15% udziału na rynku AGD w Polsce. Spółka produkuje szeroki asortyment sprzętu gospodarstwa domowego, w tym prowadzi działalność w zakresie produkcji pralek i lodówek. Działalność ta jest organizacyjnie i finansowo wyodrębnionym zespołem składników materialnych i niematerialnych w istniejącym przedsiębiorstwie (Dział produkcji pralek i lodówek). Wynika to z faktu, iż Dział produkcji pralek i lodówek jest prowadzony na wyodrębnionych od pozostałej działalności Spółki nieruchomościach oraz posadowionych na nich budynkach, w których znajdują linie produkcyjne dedykowane wyłącznie produkcji pralek i lodówek. Przy tym, Spółka prowadzi księgowość w sposób pozwalający na przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz aktywów trwałych i zapasów (materiałów, wyrobów gotowych, produkcji w toku) do Działu produkcji pralek i lodówek.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne