Interpretacja indywidualna z dnia 30.09.2010, sygn. IPPP1-443-692/10-4/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-692/10-4/JL
Otrzymanie faktury poprzez systemy elektroniczne, bez stosowania przepisów regulujących tę materię, powoduje, że wystawione faktury nie są uznane na gruncie ustawy o VAT za dokumenty wprowadzone do obrotu prawnego. Skoro zaś nie zostały wprowadzone, nie mogą korzystać z ochrony prawnej, a Wnioskodawca nie jest upoważniony do stosowania prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z przedmiotowych faktur, co przewiduje art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30.06.2010 r. (data wpływu 02.07.2010 r.) uzupełnionym w dniu 27.08.2010 r. na wezwanie organu z dnia 11.08.2010 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości przesyłania faktur VAT e-mailem lub faksem - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 02.07.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości przesyłania faktur VAT e-mailem lub faksem.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka S.A. (dalej: Spółka) jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w sektorze farmaceutycznym. Z uwagi na dużą skalę prowadzonej działalności Spółka w każdym miesiącu dokonuje dużej liczby transakcji. Wobec dużej ilości dokumentów rozliczeniowych Spółka planuje przyjąć system rozliczeń polegający na przyjmowaniu od swoich kontrahentów faktur VAT otrzymanych za pośrednictwem e-mail (w formacie PDF) lub faksu. Spółka zamierza również wystawiać w formie elektronicznej i rozsyłać do swoich kontrahentów faktury VAT za pośrednictwem e-mail (w formacie PDF) lub faksu. Przy czym otrzymane przez Spółkę jak i wysyłane przez nią faktury nie będą zawierały podpisu elektronicznego, jak również nie będą przekazywane w ramach procedury wymiany danych elektronicznych EDI. Po wystawieniu i przesłaniu faktury będą wydrukowane i przechowywane w formie papierowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty