Interpretacja indywidualna z dnia 23.09.2010, sygn. IPPB2/415-625/10-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-625/10-2/MK
Prawidłowość opodatkowania dywidendy wypłaconej przez spółkę mającą siedzibę na terytorium Cypru.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 05.07.2010 r. (data wpływu 08.07.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawidłowości opodatkowania dywidendy wypłaconej przez spółkę mającą siedzibę na terytorium Cypru - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 08.07.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawidłowości opodatkowania dywidendy wypłaconej przez spółkę mającą siedzibę na terytorium Cypru.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym w rozumieniu przepisów prawa podatkowego (art. 3 ust. 1a ustawy PIT) oraz udziałowcem spółki kapitałowej z siedzibą na terytorium Luksemburga (Spółka Luksemburska). W przyszłości planuje wniesienie posiadanych udziałów w Spółce Luksemburskiej do spółki z siedzibą na terytorium Cypru (Spółka Cypryjska), obejmując w zamian udziały w Spółce Cypryjskiej. Wartość nominalna wnoszonych udziałów wynosiła będzie około 12.500 euro, przy czym aktualna wartość rynkowa tych udziałów jest wyższa od wartości nominalnej. Jednocześnie z wniesieniem udziałów do Spółki Cypryjskiej Wnioskodawca obejmie funkcję członka zarządu tej spółki, pobierając z tego tytułu wynagrodzenie przyznane na podstawie uchwały stosownego organu Spółki Cypryjskiej. Wnioskodawca wskazuje, że nie posiada na terytorium Cypru zagranicznego zakładu w rozumieniu przepisów prawa podatkowego, a swoją rezydencję podatkową może poświadczyć polskim certyfikatem rezydencji podatkowej, jak również certyfikat ten przekazać Spółce Cypryjskiej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty