Interpretacja indywidualna z dnia 26.08.2010, sygn. IPPP3/443-691/10-2/MPe, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-691/10-2/MPe
w zakresie opodatkowania usług udzielania pożyczek
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 13.07.2010 r. (data wpływu 15.07.2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług udzielania pożyczek - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15.07.2010 r. wpłynął ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług udzielania pożyczek.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka prowadzi sieć multipleksów zlokalizowanych w centrach handlowych największych miast Polski. Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT w Polsce. Podstawową działalność Spółki stanowi projekcja filmów. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka udzieliła w przeszłości pożyczek dla innych krajowych podmiotów z grupy kapitałowej C., mających siedzibę w Polsce i zarejestrowanych dla celów VAT w Polsce. W przeszłości Spółka udzielała pożyczek dla podmiotów z grupy kapitałowej C. wielokrotnie (np. pożyczka udzielona I. Sp. z o.o. w dniu 03.11.2004, 01.08.2005, 22.11.2005
Ze względu na rozwój grupy kapitałowej C., Spółka ma zamiar kontynuować prowadzenie działalności w zakresie udzielania pożyczek w przyszłości. Pożyczki te będą udzielane zarówno podmiotom krajowym, jak i podmiotom zagranicznym z grupy kapitałowej C. z przeznaczeniem na cele działalności gospodarczej pożyczkobiorców. Pożyczkobiorcami zagranicznymi będą osoby prawne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności. Ponadto, w przypadku podmiotów mających siedzibę w innych krajach Unii Europejskiej (będącymi jednocześnie ich stałym miejscem prowadzenia działalności), podmioty te będą zidentyfikowane dla celów podatku od wartości dodanej w państwach ich siedziby (posiadających ważne numery identyfikacyjne VAT UE wydane przez państwa ich siedziby).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty