Interpretacja indywidualna z dnia 29.09.2010, sygn. IBPP2/443-689/10/ICz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-689/10/ICz
Prawo do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego od wydatków związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), w związku z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 18 grudnia 2008r. Sygn. akt III SA/Gl 1358/08, uprawomocnionym w dniu 27 kwietnia 2010r. oraz wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 27 kwietnia 2010r. sygn. akt I FSK 641/09, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2008r. (data wpływu 1 kwietnia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego od wydatków związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 kwietnia 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego od wydatków związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca dokonał podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję akcji. Poza efektem w postaci podwyższenia kapitału Spółka ma na celu wzmocnienie pozycji na rynku. Zgodnie z prospektem emisyjnym Spółki z 2007r. celem emisji akcji było umożliwienie prowadzenia inwestycji na rynku zagranicznym i krajowym, wzmocnienie bieżącej płynności Spółki, modernizacja parku maszynowego, utrzymanie ciągłości działania firmy w latach 2007-2009 a także pokrycie kosztów rozwoju technologicznego. Dodatkowy kapitał, uzyskany w wyniku opisanego zabiegu ma zatem na celu podwyższenie konkurencyjności Spółki na rynku krajowym i zagranicznym. Podniesiony kapitał zapewni Spółce większą wiarygodność względem potencjalnych kontrahentów. Ponadto emisja akcji jest związana z chęcią pozyskania dodatkowego kapitału niezbędnego dla dalszego rozwoju firmy. Emisja nowych akcji, jak również wprowadzenie ich do obrotu na rynku publicznym wiąże się jak wiadomo z koniecznością poniesienia wydatków na przygotowanie i wdrożenie tego przedsięwzięcia, w taki sposób aby uzyskać zamierzony efekt w postaci zainteresowania potencjalnych inwestorów giełdowych zakupem walorów oferowanych przez Spółkę. Do wydatków związanych z przedsięwzięciem emisji akcji należy zaliczyć między innymi: opłaty notarialne związane ze zmianą statutu, opłaty skarbowe, opłaty sądowe związane ze zgłoszeniem do KRS, koszty druku dokumentów akcyjnych, prospektu emisyjnego, ogłoszenia prospektu na łamach prasy i publikacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, koszty promocji prospektu przez wyspecjalizowany podmiot PR. Przy nabywaniu towarów i usług związanych z emisją akcji naliczany jest podatek od towarów i usług. Poniesienie kosztów obciąża Spółkę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty