25.06.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25.06.2010, sygn. IBPP3/443-224/10/PK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-224/10/PK

dokumentacja wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2010r. (data wpływu 7 kwietnia 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentacji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (przypadek określony we wniosku jako nr 1) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 kwietnia 2010r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentacji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zamierza dokonywać wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów na rzecz nabywców z innych państw członkowskich.

Dostawy będą dokonywane na rzecz nabywców posiadających właściwe i ważne numery identyfikacyjne dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadane przez państwo członkowskie właściwe dla danego nabywcy, zawierające dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej. Spółka podaje powyższe numery oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust 10 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) na fakturach stwierdzającej dokonanie WDT.

Realizowane przez Spółkę WDT dotyczą niekiedy tzw. transakcji trójstronnych, tj. takich, w których nabywca towarów Spółki odsprzedaje je innemu odbiorcy unijnemu, i to do tego właśnie podmiotu transportowane są towary (jest to miejsce wskazane przez nabywcę i znajduje się ono również na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego). Z perspektywy Spółki, zgodnie z odpowiednimi przepisami ustawy o VAT, mimo iż odbiorca towarów nie jest jednocześnie ich nabywcą - transakcje te również spełniają definicję WDT (przedmiotem niniejszego wniosku nie jest kwestia definicji WDT w kontekście tzw. transakcji łańcuchowych - zagadnienie to jest bowiem dla Spółki zrozumiałe).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne