26.09.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.348.2024.1.JSU

Brak możliwości zastosowania stawki VAT 0% właściwej dla eksportu towarów, w przypadku posiadania dokumentów opisanych we wniosku.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Państwa wniosek z 26 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zastosowania stawki VAT 0% właściwej dla eksportu towarów, w przypadku posiadania dokumentów opisanych we wniosku, wpłynął 26 lipca 2024 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

X sp. z o.o. (dalej jako: Wnioskodawca, Spółka) ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, zarejestrowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w Polsce (podatnik VAT UE).

Spółka wchodzi w skład międzynarodowej grupy X, dostarczającej producentom (...). Systemy te obejmują (...).

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka dokonuje dostaw towarów, m.in. do krajów nienależących do UE (eksport).

W przypadku eksportu transport towarów z Polski poza terytorium UE wykonują zewnętrzni przewoźnicy. W związku z tym, że są to różne podmioty oraz transport odbywa się różnymi środkami transportu, różny jest również sposób organizacji transportu z uwagi na odmienny sposób działania przewoźników, Spółka dysponuje różnymi dokumentami potwierdzającymi wywóz towarów poza terytorium UE. Jednak co do zasady, dokumentami stosowanymi przez Spółkę dla potwierdzenia wywozu towarów poza terytorium UE są wygenerowane z systemu AES w formie pliku XML komunikaty IE-599.

Zdarza się jednak, że z różnych przyczyn niezależnych od Wnioskodawcy, nie posiada on komunikatów IE-599 do danej transakcji, pomimo faktycznego wywozu towarów w ramach dostawy poza terytorium UE. Zwykle Spółka dysponuje wówczas komunikatami IE-529 (czyli potwierdzeniami otwarcia procedury wywozu), a problem z brakiem zamknięcia (i wygenerowania IE-599 przez administrację celną) leży po stronie służb celnych, które powinny fizycznie potwierdzić wywóz w kraju, w którym towar opuszcza UE. Celnicy w innych krajach UE (np. we Francji) tego jednak niekiedy nie robią (przypuszczalnie z uwagi na obciążenie pracą lub zwykłe błędy ludzkie) i w efekcie Spółka nie otrzymuje komunikatu IE-599. W takich sytuacjach Spółka dysponuje jednak innymi wiarygodnymi dokumentami potwierdzającymi wywóz towarów poza terytorium UE. Firmy przewozowe lub nabywcy dostarczają bowiem Spółce potwierdzenia wywozu towarów z UE i dostarczenia ich do miejsca docelowego w kraju przeznaczenia, przy czym w forma takiego potwierdzenia może być różna (w szczegółach opisana poniżej).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne